Piráti vládě: Co to vytváříte? Podivná struktura, tisíce úředníků. Ne

24.08.2020 13:44

Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizuje projednávanou vládní novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zkrátit stavební řízení. To ale podle Bartoše tato novela splnit nedokáže, a navíc přinese „vznik tisícovek úřednických míst s hybridní a nejasnou strukturou, která k žádnému zjednodušení nepovede“. Piráti proto žádají přepracování novely a upozorňují, že k ní již existují stovky připomínek, které vláda nevzala v potaz.

Piráti vládě: Co to vytváříte? Podivná struktura, tisíce úředníků. Ne
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

„Už roky razíme s Piráty myšlenku digitalizace, chceme online komunikaci s úřady. Jeden online přístup, jedno tlačítko, komunikaci s jedním úřadem, který předá data. Všechna řízení budou online a občan přehledně uvidí, ve které části procesu se právě nachází,“ říká v tiskovém prohlášení. Vláda podle něj takovou jednoduchou digitalizaci podle návrhu poslanecké iniciativy o digitálních technických mapách ignorovala a vytvořila zákon, který byl ušitý horkou jehlou.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14342 lidí

Proto předseda Pirátů navrhuje přepracování novely. „To bude vyžadovat znalost dat o aktuálním stavu a problémech při vyřizování stavebního řízení, které doposud ministerstvo nemá. Namísto nekoncepčního návrhu zavádějícího hybridní strukturu s tisícovkami úředníků, jejichž kompetence budou mezi dnešními stavebními úřady a novým úřadem, chceme propracovaný zákon s jasně vymezenými pravomocemi,“ má jasno Bartoš s tím, že přijetí aktuálně projednávaného návrhu by znamenalo další náklady pro stát a tedy pro občany.

Piráti místo vládní novely navrhují stavební zákon, který má vycházet z principu „jedno místo – jedno podání – jedno řízení“. Vše by se podle Bartoše mělo digitalizovat a měly by vzniknout transparentní a předvídatelné povolovací procesy.

Navíc podle předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti) vládní novela ještě více omezuje účast veřejnosti ve správním řízení. „V praxi by to znamenalo, že se veřejnost bude hůře moci účastnit stavebních řízení a vyjadřovat se například k procesu povolování staveb. Jedná se o další krok, který omezuje práva občanů a oslabuje ochranu přírody a krajiny,“ dodává Balcarová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

7:45 Marii Benešové se lidsky nelze moc divit. Zasvěcený pohled na pozadí sporů s odcházejícím Zemanem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl rezignovat na svůj post, končí k 30. červnu. Jeho od…