Pirátka Richterová: Ženy se v Česku bojí. Musíme to napravit

10.06.2021 7:17

Profesionální terapeuti říkají svým klientům, že prvním krokem k řešení jejich problému (závislosti na alkoholu, násilnému chování a tak podobě) je potřeba si přiznat, že opravdu mají problém. A česká společnost má problém. Tak to vidí poslankyně Olga Richterová, 1. místopředsedkyně Pirátů, podle které má Česko problém v sexu. Někteří lidé odmítají pochopit, že se sexem musí souhlasit oba, že „ne“ rozhodně nelze považovat za souhlas.

Pirátka Richterová: Ženy se v Česku bojí. Musíme to napravit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní křest pirátské knihy Česko InsPIRATIvní za účasti místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové

Kauza exposlance Dominika Feriho znovu upřela pozornost politiků a celé řady osobností k sexuálnímu obtěžování, kterému některé ženy v Česku musí čelit. Krajní polohou tohoto obtěžování je pak trestný čin znásilnění, za který musí po jeho prokázání přijít adekvátní trest. Podle poslankyně Olgy Richterové přišel čas, aby poslanci zasáhli a upravili legislativu tak, aby se ženy mohly cítit více v bezpečí. Nakonec to podle Richterové pomůže i mužům.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15904 lidí

„Potřebujeme spolu vytvářet prostředí, ve kterém se zejména ženy, ale ve výsledku všichni, budou cítit bezpečněji. Začátkem zlepšení je přiznat si problém. Mnoho žen běžně zažívá obavy třeba jen z večerní cesty domů. Uvažují, jak být oblečené, nebo jestli mít klíče v dlani mezi prsty. Mnoho žen přímo zažilo nebo zažívá sexuální obtěžování - v rodině, ve škole nebo na pracovišti,“ uvedla Richterová na sociální síti Facebook.

Statistiky podle Richterové ukazují, že znásilněna byla každá desátá žena, ale řada z nich to nenahlašuje, protože se stydí, bojí se pomsty útočníka a tak podobně.

Co s tím? Richterová má za to, že legislativně je třeba posílit postavení obětí.

A druhá strana, nejčastěji muži, musí pochopit, že ne opravdu znamená ne. Přiměřeně věku je to podle Richterové třeba učit i kluky.

„V rovině práva je pak nutné, aby se oběti znásilnění domohly spravedlnosti. Dneska totiž musí doložit, že došlo k fyzickému násilí nebo vyhrožování. Jenže znásilnění je nutné definovat tak, aby zahrnovalo i třeba situace, kdy oběť zažívá šok, je paralyzovaná a aktivně se nebrání, ale třeba pláče - a pachatel neměl dobrý důvod předpokládat, že je vše v pořádku a oboustranně dobrovolné. Nebo když není při vědomí nebo je pod výrazným vlivem alkoholu a jiných omamných látek. Tohle je jedna oblast, v níž je třeba osvěty a posunu. A druhá pak je vědomí toho, že vztahy jsou do značné míry věc rozhodnutí a “práce”, a to celoživotní,“ zdůraznila Richterová.

Naprosto zásadní podle Richterové je to, aby lidé byli obklopeni láskyplnými vztahy a cítili se v bezpečí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle si se svolením EU zaplatíme: Likvidace průmyslu, LGBT školství. A když už jsme u ČT... Foldyna vytáhl Schwarzenbergovy účtenky

11:47 Tohle si se svolením EU zaplatíme: Likvidace průmyslu, LGBT školství. A když už jsme u ČT... Foldyna vytáhl Schwarzenbergovy účtenky

Česká republika má z unijního fondu obnovy získat 180 miliard korun. Poslanec Jaroslav Foldyna se za…