Pirátský kandidát na Kuberovo senátorské křeslo se s tím nepáře. Stalin byl proti pravici masový vrah amatér

04.02.2020 20:51

Novinář, bývalý člen strany Zelených či volebního týmu Táni Fischerové a současný člen Pirátské strany Tomáš Tožička, který by mohl usednout v Senátu po doplňovacích volbách na Teplicku, jež se budou konat kvůli úmrtí Jaroslava Kubery, na Twitteru ostře kritizoval kapitalismus. Označil jej společně s pravicovou politikou za zločiny proti lidskosti. A zmírňoval i zločiny stalinismu. Tožičku, jehož v kandidatuře do Senátu podpořil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, poté kritizovali i někteří jeho spolustraníci.

Pirátský kandidát na Kuberovo senátorské křeslo se s tím nepáře. Stalin byl proti pravici masový vrah amatér
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Tožička (Piráti)
reklama

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7473 lidí
„Kapitalismus a pravicová politika jsou prostě zločiny proti lidskosti. Ještě že se můžou vymlouvat na Stalina, který byl ovšem proti nim jen masový vrah amatér,“ napsal Tožička na Twitteru k příspěvku jiného uživatele, který vyjadřoval nesouhlas s kritikou kapitalismu v souvislosti se zprávou o úmrtí postiženého muže ve Velké Británii, jemuž měly být zastaveny sociální dávky. Následně svůj příspěvek smazal.

„A za to přesně může kapitalismus a pravicová politika? Za koloniální manýry VB? Mimochodem si nemyslím, že je jakýkoliv režim co do počtu obětí srovnatelný s komunismem. Maximálně se můžeme bavit o sociálním nacionalismu jako vyzyvateli. A s propagandou jděte do háje,“ obořil se na novináře uživatel vystupující jako Blb. Šimon Přecechtěl.

Tožička pokračoval s tím, že stalinismus nemá tolik obětí jako kapitalismus: „No co si myslíte, je celkem jedno. Neznalost neomlouvá. Kapitalismus povraždil násobně víc lidi než stalinismus. Navíc Hitler je samozřejmě výtvor kapitalistů. Proto také např. evidenci v koncentracích zajišťovalo IBM.“

Pro server Novinky.cz poté Tožička dodal také to, že kolonialismus podle něj zabil víc lidí než Stalin nebo Hitler. A kritizoval například počínání Východoindické společnosti v Indii. Doplnil, že by chtěl režim, „který si vybudujeme, zajistí nám důstojnost, bude humanistický, zajistí rozvoj a nebude ničit planetu“.

Mezitím se rozjela kritika jeho výroků na pirátském fóru. Názory Tožičky tam jsou některými členy Pirátské strany vyčítány. Jeden z uživatelů pod jménem Yossi kromě výše zmíněných výroků především poukazoval na jeho relativizaci zločinů komunismu.

Fotogalerie: - Komunistický první máj v Brně

Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
Komunistický první máj v Brně
O nominaci Pirátů kromě Tožičky požádal dále také ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman. Kandidáta budou volit členové příslušného Ústeckého kraje na internetu, o výsledku by mělo být jasno 8. února večer. Kuberův nástupce v Senátu za Teplicko vzejde z doplňovacích senátních voleb, jejichž první kolo bude na konci března. Tožičku podpořil v jeho kandidatuře i předseda Pirátů Ivan Bartoš.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…