Pirka do Senátu, ohlásili Petr Janda z Olympicu, Zlata Adamovská či profesor Höschl

07.09.2022 13:05 | Zprávy

Letošní senátní volby v Praze slibují souboj mnoha známých tváří s širokou podporou politiků a celebrit, pokud by se však rozhodovalo na základě podpory z profesní a umělecké branže, vyhrál by zřejmě kandidát vládní koalice SPOLU – kardiochirurg a dlouholetý přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk. Za kandidaturu známého lékaře se postavil například hudebník Petr Janda, psychiatr Cyril Höschl či herci Zlata Adamovská a Petr Štěpánek.

Pirka do Senátu, ohlásili Petr Janda z Olympicu, Zlata Adamovská či profesor Höschl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na senátora Jan Pirk

Kardiochirurg, který byl donedávna přednostou Kardiocentra IKEM, kandiduje v letošních volbách do Senátu za TOP 09 na kandidátce vládní koalice SPOLU, kromě své mnohaleté práce, během níž se mu podařilo provést stovky úspěšných transplantací srdce, a tisíce dalších operací srdce a stal se uznávaným odborníkem i v zahraničí, se do povědomí zapsal i svou kritikou minulé vlády Andreje Babiše (ANO) za její přístup ke covidové epidemii.

Rozhodnutí sebrat dětem školu, sport i koníčky označil v rozhovoru pro server isport.blesk.cz za „zločin“ a pustil se i do tehdejší atmosféry strachu. „Strach a s ním spojený dlouhodobý stres zásadně snižují imunitu, kterou nyní i pro setkání s tím virem potřebujeme. Chápete, jak je to postavené na hlavu? Strach je také skvělý nástroj k ovládání lidí,“ uvedl.

Kromě Babišovy vlády, která podle něj v roce 2020 opatření uvolnila „protože bylo před volbama“, zkritizoval i přístup Evropské unie. „Evropská unie tu vydává nařízení, jak má být velká a ohnutá salátová okurka a jak má vypadat banán. Ale aby v této vážné situaci jasně řekla třeba to, jaké výtěry se mají dělat a jak je hodnotit? To ne,“ padlo například.

Zároveň mu vadilo, že děti nemohli normálně chodit rok do škol a obětovala se jejich budoucnost pro lidi, kteří často ani svého zdraví nedbají a byli proto ohroženi covidem-19. „Všichni jim říkáme: Nekuřte, hýbejte se. Jenže oni to ignorují. Samozřejmě že i je se máme snažit zachránit, jsme civilizovaná společnost. Ale nemůžeme tomu obětovat naši budoucnost. A to se tu stalo,“ spílal.

Právě na zdravější společnosti Pirk nyní postavil i svou kandidaturu. Ve třech bodech své kampaně se chce zaměřit na motivaci lidí k prevenci chorob, snažit se, aby stát vynakládal větší pozornost pohybu dětí a reformě péče o dlouhodobě nemocné, jež je dle něj v současné podobě „zkostnatělá“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Politické neziskovky

Jak se pozná politická neziskovka? Kdo by to měl určovat? Protože podle mě je politicky orientovaná většina neziskovek.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přidejte Ukrajinu.“ Pavel mění Babišovi program. Holec se neudržel

20:11 „Přidejte Ukrajinu.“ Pavel mění Babišovi program. Holec se neudržel

Prezident Petr Pavel žádá, aby nová vláda ANO, SPD a Motoristů v programovém prohlášení jasně popsal…