Píše špatně. Šéfredaktor MF Dnes dostal dopis z vysokých míst Ukrajiny

31.03.2019 6:03

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis podle svých vlastních slov ctí svobodu médií a svobodu slova. Ale zároveň cítí jako svou povinnost hájit svou zemi. Rozhodl se proto zaslat dopis šéfredaktorovi MF DNES Jaroslavu Pleslovi, v němž se ohradil proti textům, které v deníku vycházejí právě o Ukrajině. Dochází v nich k romantizaci teroristů, kteří s podporou Ruska řádí na jihovýchodě Ukrajiny.

Píše špatně. Šéfredaktor MF Dnes dostal dopis z vysokých míst Ukrajiny
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Jaroslav Plesl

Na jaře 2014 ruská armáda obsadila ukrajinský poloostrov Krym a pobývá zde dodnes. Prý především proto, aby poloostrov nezískali Američané. Jenže vedle Krymu v téže době vypukly také boje na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a centrální vládou v Kyjevě. Separatisty podporované Ruskem označuje vláda za teroristy, proti kterým vede operaci ve jménu nutnosti udržet Ukrajinu jednotnou.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21617 lidí

O to víc je ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis znepokojen tím, co se o povstalcích z východu Ukrajiny dočítá v Deníku MF Dnes, kterému už několik let šéfuje novinář Jaroslav Plesl.

„Už v roce 2017 jsem byl donucen obrátit se na redakci kvůli článkům zvláštního zpravodaje Adama Hájka, jehož tři obsáhlé reportáže z Doněcku oplývaly romantizujícím líčením a glorifikací zločinců, kteří okupují část ukrajinského území a miliony Ukrajinců si vzali jako rukojmí. Reportér Hájek se navíc na okupovanou část ukrajinského Donbasu dostal s hrubým porušením ukrajinských zákonů. Před měsícem jsem pak redakci upozornil na fakt, že jako součást infografiky zveřejnila mapu, na níž Krym nebyl vyobrazen jako součást území Ukrajiny, což je v rozporu s mezinárodním právem,“ napsal velvyslanec Pleslovi. Dopis uveřejnil server Forum24.cz.

„Avšak největší pobouření v Česku žijících Ukrajinců vyvolaly dva krátce po sobě zveřejněné rozhovory, jež MF DNES otiskla na celou tiskovou stranu (MF DNES, čtvrtek, 27. února 2019, rubrika Rozhovor, str. 6 a MF DNES, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16). Jako první vyšel rozhovor s paní Olenou Bondarenko, zástupkyní tvrdého jádra z okolí uprchlého ukrajinského exprezidenta Janukovyče, která zcela nepokrytě šíří lži a manipulace ohledně tragických událostí v Kyjevě v období zimy 2013 – 2014, na nichž se jako poslankyně tehdejší vládní Strany regionů minimálně nepřímo podílela. Celý rozhovor s paní Bondarenko přímo přetéká nepodloženými informacemi, jako jsou tvrzení o černých seznamech, tajných věznicích, zvýšení ceny plynu o 1200 procent a další snadno vyvratitelné nesmysly a lži. Následoval rozhovor s paní Dagmar Martinkovou (MF Dnes, pondělí, 16. března 2019, rubrika Rozhovor, str. 16), která situaci na Ukrajině rovněž popisuje pouze černě. Pravidelně komunikuji s volyňskými Čechy žijícími na Ukrajině, stejně jako jsem v kontaktu se svými krajany z mnoha měst naší země, a kritická vyjádření paní Martinkové by je urazila a ohradili by se proti nim,“ pokračoval velvyslanec.

Jevhen Perebyjnis si je podle svých vlastních slov vědom toho, že list nenese odpovědnost za odpovědi, které vycházely z úst zpovídaných osob. Deník ale nese jasnou odpovědnost za to, s kým se rozhodne udělat a uveřejnit rozhovor. Velvyslanci se zdá, že je populární český deník odhodlán informovat o Ukrajině buď negativně nebo vůbec, nad čímž Perebyjnis jen zklamaně kroutí hlavou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…