Pizza v Chorvatsku za 7 euro, Coca-Cola 2,20. A benzin? Česká kontrola hlásí

24.05.2023 12:45 | Ze sítí

Do Chorvatska dorazila česká kontrola. Či spíše autoři webu Výletujsnámi.cz, kteří jeli zjistit, zda ceny potravin i dalších položek vzrostly tak, jak se píše v českých médiích. A hlásí, že pizza v restauraci stojí 7 euro, Coca-Cola 2,20 euro a hamburger 5,40 euro. A benzin? Ten je regulován státem a ceny jsou pravidelně vyhlašovány na 14 dní dopředu.

Pizza v Chorvatsku za 7 euro, Coca-Cola 2,20. A benzin? Česká kontrola hlásí
Foto: Jaroslav a Renata Fantovi
Popisek: Chorvatsko, Jaderské moře

„V poslední době nás média straší reportážemi a články, jak vzrostly ceny v Chorvatsku a jak se nám prodraží dovolená v oblíbené destinaci,“ začíná příspěvek na jejich facebookové stránce.

„A co může být lepší, než se o pravém stavu věci přesvědčit osobně. Tak jsme se jednoho krásného dubnového dne rozhodli sbalit a vyrazit k Jadranu, zjistit přímo na místě, jak to tedy ve skutečnosti je,“ píše se na stránce dál a nechybí odkaz, kde jsou zkušenosti nabyté návštěvou Chorvatska popsány.

Článek na webu nenechá nikoho na pochybách, že s chorvatskými cenami to nakonec nebude tak zlé. Už jen jeho začátek mnohé naznačuje.

„Nenechte se tedy zlomit zlověstnými nadpisy senzacechtivých novinových titulků a do oblíbeného Chorvatska se v klidu vydejte i letos. Ceny v Chorvatsku nejsou nijak závratné a odpočinout si potřebujeme všichni.“

Následně se autoři věnují jak cenám pohonných hmot, tak cenám základních potravin a informují i o těch, které najdete, když se půjdete najíst do restaurace.

Ceny pohonných hmot v Chorvatsku jsou podle webu zastropované.

Zdroj: www.vyletujsnami.cz

 

„V době naší návštěvy na přelomu dubna a května 2023 byla cena benzinu Natural 95 1,40 € za litr, což je asi 33 Kč. Cena motorové nafty byla 1,31 € za litr, takže asi 31 Kč. Oproti loňské letní sezoně, kdy ceny pohonných hmot atakovaly 50 Kč za litr paliva, je to tedy významná úspora,“ referuje článek a ukazuje tak, že úroveň cen PHM je podobná jako u nás. U benzínu dokonce o něco levnější.

Nechybí ale důležité upozornění.

„Nutno ovšem opět upozornit, že se jedná o ceny regulované státem a pravidelně každé druhé pondělí aktualizované.“

Pohonné hmoty a jejich ceny v Chorvatsku můžete podle webu v době své dovolené sledovat na webu hak.hr.

Ceny v obchodech mapovali autoři článku na vlastní kůži kontrolním nákupem.

„Udělali jsme si samozřejmě i kontrolní nákup v obchodě Konzum na ostrově Vir. Ceny v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami v České republice. U některých položek dokonce i nižší,“ konstatovali nakonec s tím, že ale nakupovali mimo hlavní sezonu a že v červenci lidé pravděpodobně zaplatí více.

„Ano, máte pravdu, zaplatíte určitě víc, pokud budete líní popojít dále od turisticky exponovaného centra do běžného supermarketu na okraji města. Je jasné, že v malých obchodech, jejichž majitelé si musí vydělat během několika měsíců sezony na živobytí po zbytek roku, si připlatíte,“ přidali stručný návod, jak ušetřit i v probíhající turistické sezoně a navíc i některé ceny zakoupených potravin.

Chléb 550 g – 1,30 €

Kuřecí prsní řízky 1 kg – 9 €

Kuřecí párky (striptýzky) 1 kg – 2,20 €

Mléko 1 l – 1,70 €

Slunečnicový olej 1 l – 1,80 €

Koblihy s marmeládou – 0,50 €

Margarin 400 g – 1,70 €

Jablka 1 kg – 1 €

Červené papriky 1 kg – 3 €

Pepsi Cola 1,5 l – 1,89 €

Zdroj: www.vyletujsnami.cz

 

I o cenách v místních restauracích prý platí, že jsou s našimi srovnatelné.

„V průběhu našeho pobytu jsme navštívili i restaurace a bistra. Ceny jsou sice mimosezonní, ale opět platí, že je třeba hledat a nesednout si na večeři do první restaurace, přímo u pláže,“ zní rada obdobná té, kterou autoři zmínili i u nákupu potravin.

Pak prý lze opět ušetřit.

„Ceny v restauracích jsou obdobné cenám u nás. Za večeři pro rodinu tak dáte od několika set po několik tisíc korun, podle toho, co si objednáte,“ uzavírají autoři svůj příspěvek a přikládají opět vzorek, ze kterého si lze udělat obrázek, jak jsou na tom chorvatské restaurace s cenami v porovnání s těmi našimi.

Pizza – od 7 €

Čevapi – od 6 €

Cheesburger – 5,90 €

Hamburger – 5,40 €

Hranolky – 2,70 €

Coca-Cola 0,2 l – 2,20 €

Presso – 2,50 €

Tady se na první pohled zdá, že české ceny se jeví výhodněji, nicméně rozdíl je nepatrný a opravdu může záviset na tom, kde si jídlo objednáte.  

reklama

autor: MaA

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nátlak a ataky na Václava Moravce, hrozil se bývalý předseda. A co můžeme v Radě ČT čekat s novou šestkou ze Senátu?

8:16 Nátlak a ataky na Václava Moravce, hrozil se bývalý předseda. A co můžeme v Radě ČT čekat s novou šestkou ze Senátu?

TÝDEN V MÉDIÍCH Stávka pracovníků ve školství potvrdila, že jsme opět v situaci, kdy rozlišujeme rež…