Placení daní je nepřijatelné. Povinná úcta k vlajce je zvěrstvo. Mladý autor Urza vyzývá, abychom změnili stát

30.11.2018 21:21

Anarchokapitalista Urza se rozhodl nastínit občanům, proč považuje stát za totalitní, a tím i nebezpečný.

Placení daní je nepřijatelné. Povinná úcta k vlajce je zvěrstvo. Mladý autor Urza vyzývá, abychom změnili stát
Foto: Repro Youtube
Popisek: Martin Urza na videu o své knize
reklama

Martin Urza se řadí mezi anarchokapitalisty a jako takový má za to, že by nebylo od věci zrušit stát. V rozhovoru pro server Kupředu do minulosti zdůraznil, že se něco takového nepovede ze dne na den, ale jednou by se nám to povést mělo. Pokud se o to nepokusíme, jednoho dne se prý probudíme do totality.

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 25609 lidí

„Píšu knížky, přednáším o tom a snažím se lidem vysvětlovat, že když budeme dál dělat to, co děláme teď, tak se blížíme k totalitě. Totalita nepřichází tak, že najednou, ze dne na den zde budou chodit po ulicích esesáci, nebo něco takového. Totalita má většinou nějakou společenskou dynamiku a přichází přesně tím způsobem, že stát má neustále větší a větší pravomoci, zasahuje do stále většího počtu věcí. A kdykoliv máme problém, tak se automaticky na stát obracíme. Je to taková tendence, že lidé se obracejí na stát kdykoliv mají nějaký problém a volají po tom, aby byl přijat zákon, který jejich problém vyřeší,“ prozradil .

„Jenže když budeme mít zákony úplně na všechno, tak to je totalita. Totalita je, že stát najednou reguluje a ovládá všechny oblasti našich životů, k čemuž se neustále blížíme, neříkám úplně dlouhodobě. Když se podívám na tisíciletý vývoj, tak je to skvělé, protože společnost roste stále ke svobodě. Ale když se podíváme na vývoj od 90. let, tak se v demokracii přibližujeme stále víc k socialismu, potažmo totalitě. Tato totalita přichází plíživě, takže kdyby se v 90. letech přednesly takové návrhy zákonů, jaké procházejí dnes, tak by to všichni absolutně odmítli. Ale salámovou metodou se postupně dostáváme k tomu, a je to strašně nebezpečné, že se stát zvětšuje, jeho moc neustále sílí. A já si myslím, že s tím musíme něco dělat, a cítím jako svou morální povinnost upozorňovat na to, poukazovat a psát o tom,“ pokračoval s dovětkem, že stát je podle jeho názoru třeba umenšovat, i když nevěří, že by se dožil i úplného zmizení státu.

Za nepřijatelná a eticky neobhajitelný považuje Urza požadavek platit daně. Nelíbí se mu, že o placení daní se učí na školách a pořad pro děti o tom vysílá i Česká televize. Pořad se jmenuje Bankovkovi. A placením daní to nekončí. Už malé děti se učí úctě ke státní vlajce a státní hymně. Anarachokapitalista má však za to, že se tím děti jen učí milovat stát, který jim bere svobodu. Povinnou úctu k vlajce považuje za nepřijatelné zvěrstvo. Pokud někdo chce najít určitý vztah k vlajce, najde si ho třeba jako starší člověk a bez toho, aby mu někdo vnucoval povinnou úctu ke státnímu symbolu.

„Když my v současnosti vidíme nějaký historický záznam, dokument, knížku, ať už je to fakt nebo fikce, třeba jakým způsobem učili své děti nacisti, nebo komunisti a podobně, tak nám to zdvihá varovný ukazováček a říká: „Tohle je špatně. Manipulují tím děti ke svým záměrům.“ Vidíme, že tehdy to byla strašná manipulace a hrůza. Ale když to samé dělá současný režim, současný stát, tak jsme k tomu slepí a zcela to přehlížíme. Například ve školách visí státní znak a obraz prezidenta. Kdyby takto povinné bylo třeba nějaké náboženství, a to by předávalo dětem hodnoty, tak se budou lidé strašně bouřit. Ve školách nás, jako ještě úplně malé, dříve, než o tom přemýšlíme, než je o tom možné diskutovat, učí uctívat hymnu, vlajku, že máme mít k těmto věcem úctu, vedou nás k vlastenectví. Takže se tyto věci nejdříve naučíme uctívat, ale jak potom o nich můžeme kriticky uvažovat?“položil si otázku.

Někdo by mohl namítnout, že nás stát nabízí jistotu bezpečí. Martin Urza to však vidí zcela opačně. Stát vytváří tolik zákonů, že člověk nemá šanci si je pamatovat. Ale stát razí myšlenku, že neznalost zákona neomlouvá, takže když na vás chce přitlačit, už si najde nějaký paragraf, který jste někdy určitě porušili.

O našem moderním státu se sice říká, že je demokratický, ale demokracie je vláda většiny nad menšinou, takže této menšině se rozhodně nemusí zdát, že si žije svobodně. Může mít naopak pocit, že demokracie a svoboda stojí proti sobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prý odborníci. Prověřit je!“ Úder vládě: Profesor vytáhl nová fakta

10:32 „Prý odborníci. Prověřit je!“ Úder vládě: Profesor vytáhl nová fakta

Profesor a epidemiolog Jiří Beran přišel se třemi návrhy, jak by mělo Česko postupovat v situaci, kd…