Plakát s portrétem Havla a dalajlamy se ze Sněmovní ulice přestěhoval na nábřeží

29.06.2014 20:35

Billboard s portréty bývalého českého prezidenta a bojovníka za lidská práva Václava Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlamy se přestěhoval z fasády domu ve Sněmovní ulici na Rašínovo nábřeží. Dnes byl za doprovodu podporovatelů Tibetu a protibetské politiky přenesen na dům, kde kdysi bydlel Václav Havel a stále v něm žije jeho bratr Ivan M. Havel s manželkou Dagmar.

Plakát s portrétem Havla a dalajlamy se ze Sněmovní ulice přestěhoval na nábřeží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel
reklama

Na svůj dům ve Sněmovní plakát vyvěsil bývalý ministr životního prostředí a předseda nové strany LES Martin Bursík jako výraz nesouhlasu s obratem zahraniční politiky české vlády ve vztahu k Tibetu.

Na billboardu je vedle tváří obou mužů text: "Pane premiére mýlíte se, Češi Tibet podporují. Reaguje na fakt, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek při své návštěvě Číny podepsal prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny. Česko se tak zavázalo, že nebude nikdy v budoucnu podporovat samostatnost Tibetu. Chce výměnou za ústup od dřívější zahraniční politiky pravděpodobně podpořit ekonomické zájmy státních podniků v říši středu.

Bursík pověsil transparent na svůj dům, i když neměl povolení

Havel byl velkým zastáncem autonomie Tibetu, 14. dalajlama byl jeho osobním přítelem a na jeho pozvání několikrát navštívil Česko.

Bursík na svůj dům billboard vyvěsil koncem dubna, počátkem června dostal ale dopis od pražských památkářů, aby ho odstranil, v opačném případě mu hrozí pokuta za porušení památkového zákona. Památkáři plachtu považují za reklamní poutač. Bursík říká, že billboard není reklama, ale protestní transparent. Ve dvacetidenní lhůtě, kterou památkáři na odstranění plachty dali, ale plachtu odstranil - a přemístil jinam.

Povolení na vyvěšení transparentu Havlovi nemají

Ani Havlovi ale příslušná povolení od úřadů nemají. "Ve dvacetidenní lhůtě také odešleme úřadům odpověď, ve které píšeme, že fandíme památkářům v jejich snaze o to, aby žádné reklamy, poutače či billboardy nezakrývaly fasády domů v historickém centru města," řekla ČTK Bursíkova životní partnerka, bývalá poslankyně Kateřina Jacques.

Současně s vyvěšením plachty v dubnu spustil Bursík na webu petici za zachování podpory Tibetu nazvané Podporujeme Tibet. "Václav Havel vtiskl České republice obraz země, která je principiálním ochráncem lidských práv. Byl první, kdo pozval Jeho Svatost dalajlámu na oficiální návštěvu. Tibet měl v České republice silného zastánce. Letos si okupaci Tibetu připomnělo vyvěšením tibetské vlajky šest set jedna radnic a více než sto škol, včetně Univerzity Karlovy," uvádí se mimo jiné v petici. Na internetu ji k dnešku podepsalo téměř 15.000 lidí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…