Platba za lékaře? Ministerstvo chce legalizovat šedou ekonomiku

30. 4. 2012 21:34

Brzy budeme mít možnost připlatit si za konkrétního lékaře. Stát by to mělo až 15 tisíc korun. Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál, který mimo jiné usiluje o větší otevřenost a transparentnost pojišťoven, je přesvědčen, že nadstandard je legalizovaná praxe šedé ekonomiky.

Platba za lékaře? Ministerstvo chce legalizovat šedou ekonomiku
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok
reklama

Platba za konkrétního lékaře. Řada nemocnic si již nyní vytvořila ceník za nadstandardní péči, ale Ondřej Dostál říká, že zavést to může být protiústavní a pacienti by si měli dávat hodně dobrý pozor, aby si schovali doklady, pokud něco takového budou platit.

„Pacient by si měl na platbu za konkrétního lékaře vzít účtenku. Pacient má ze zákona nárok na hrazenou péči ze zdravotního pojištění, těžko říct, zda to Ústavní soud nakonec nezamítne. Pak by se těm, co to platili, měly peníze vrátit,“ upozornil právník Platformy zdravotních pojištěnců v pondělním vydání interaktivního pořadu Hydepark na ČT24.

Legalizace korupce a klientelismu, to je platba za lékaře, tvrdí Dostál

Již dnes přitom tyto služby řada nemocnic neoficiálně provozuje. Ať už na základě známostí nebo přímých úplatků dochází k tomu, že za operaci ze strany primáře nebo jiné kapacity si pacient musí připlatit. Úmyslem ministerstva zdravotnictví je tak vlastně legalizace šedé ekonomiky. „Zdravotnictví nám běží mimo rámec zákona, ministerstvo by to mělo kontrolovat, ne legalizovat,“ domnívá se Dostál.

Řada věcí je navíc v navrhovaném způsobu placení za konkrétního lékaře neošetřená. Podle Dostála lze těžko zajistit, aby pacient neplatil vlastně dvakrát – jednou za zapsání na seznam platících a jednou platbu jako takovou.

Nadstandard ve volném čase? Technicky nemožné, kroutí hlavou Dostál

Pokud je pacient v narkotickém stavu, tak těžko může kontrolovat, zda jej operoval ten doktor, za kterého si připlatil. Další chybou systému pak je, že naprosto nerealisticky předpokládá, že ošetřovat pacienty, kteří si zaplatili lékaře, budou jimi vybraní doktoři výhradně nad rámec běžných služeb ve svém volném čase. „To je technicky nemožné,“ obává se Dostál.

Právník Platformy zdravotních pojištěnců rozumí tomu, že lékaři a nemocnice takový příliv peněz vítají, ale je přesvědčený, že by to zcela rozbilo systém veřejného zdravotnictví. „Všichni by chtěli dostávat peníze z veřejného zdroje, ale léčit jen ty pacienty, kteří si připlácejí,“ tvrdí.

Nadstandard nesmí být o tom, kdo má zrovna po ruce větší hotovost

„Pokud bychom byli přesvědčení, že ve zdravotnictví peníze chybí, tak by tato možnost placení za lékaře mohla být zvažována, ale muselo by se výrazně zamyslet nad podmínkami. Ti, co platí pojištění, nesmí dostat horší péči na úkor nadstandardu,“ je přesvědčený Dostál.

Podle něj by totiž nikdy nesmělo dojít k situaci, kdy by někdo, kdo odvedl na pojištění méně, akorát má zrovna v peněžence hotovost, byl zvýhodňován vůči těm, kteří hotovost vydat nechtějí nebo nemohou.

S čím přijdou příště? Diváci čekají na návrh nadstandardního soudního rozhodnutí

80 procent diváků s názory Ondřeje Dostála souhlasilo. I na Facebooku Hydeparku mají fanoušci pořadu o zavedení platby za lékaře své mínění. „Dopadne to tak, ze ne ze si budeme priplacet, ale budeme vubec platit i tomu nejhorsimu blbeckovi, aby nas aspon vzal,“ je přesvědčený jeden z diváků.

Další z nich, Petr Kuda, se jednoduše diví tomu, že se vůbec nad něčím takovým, jako je nadstandardní péče ve veřejném zdravotnictví, uvažuje: „Co bude následovat příště? Nadstandartní soudní rozhodnutí?“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…