Platit za Itálii? To by Češi dopadli... Sorosův nápad by byl výhodný hlavně pro něj. Hana Lipovská má i dobrou zprávu pro ty, co nechtějí euro

04.05.2020 19:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Solidarita v rámci Evropské unie by znamenala především obrovskou nesolidaritu našeho státu s námi samotnými,“ píše v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonomka a spoluzakladatelka Institutu svobody a demokracie Hana Lipovská o unijních koronavirových dluhopisech. Podle ekonomky můžeme být „jen stěží solidární s Itálií, která se desítky let bezuzdně zadlužovala, a kde je průměrná mzda takřka třikrát vyšší než u nás“. Současnou Evropskou unii pak přirovnává k „ne zcela sympatické tchyni“. A připojila, co si myslí o Sorosově nápadu.

Platit za Itálii? To by Češi dopadli... Sorosův nápad by byl výhodný hlavně pro něj. Hana Lipovská má i dobrou zprávu pro ty, co nechtějí euro
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská

Viceguvernér České národní banky Marek Mora v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že pro Česko je v současné době výhodou, že není členem eurozóny. Krize podle něj bude mít také dopad na její soudržnost. Souhlasíte?

To, že nejsme v eurozóně, je pro nás výhodou nejen v současné době, ale pořád. Mezinárodní měnový fond v dubnu vydal prognózu ekonomického růstu pro rok 2020. Je asi nesmysl diskutovat, zda se česká ekonomika propadne o 6,5 nebo 6,4 procent, nicméně vypovídající hodnotu má srovnání prognóz pro jednotlivé země. Potvrdilo se, že eurozóna je příliš propojená – když chytne virus jedna země, „promoří“ se ihned i ty ostatní.

Mezinárodní měnový fond očekává propad ekonomiky eurozóny o 7,5 procent. Oproti tomu Polsko má klesnout „jen“ o 4,6 % a Maďarsko „jen“ o 3,1 %. Na počátku snad přežívala naivní představa, že zdravé státy potáhnou nahoru jako lokomotiva ty nemocné. Tento sen se nenaplnil. Naopak – eurozónu dneška můžeme přirovnat k dlažební kostce. Pokud ji přivážeme k nafukovacímu balonku, kostka nepoletí nahoru, ale naopak stáhne balonek dolů. Stejně tak v eurozóně táhnou státy jako Řecko, Itálie nebo Španělsko země, kterým by se bez provázanosti s nimi mohlo dařit i v době naprostého uzamčení ekonomiky lépe.

Eurozóna navíc v žádném případě soudržná není. Současná krize bude působit dvěma směry – jednak posílí tlak na návrat k suverénní měně, jak ukazuje příklad Salviniho Itálie, jednak, směrem z Bruselu k národním státům, poroste tlak na stále hlubší integraci. Už dnes vidíme, že Brusel bude tlačit ještě více na Českou republiku a na Polsko, aby se zřekly suverénní měny a vyměnily ji za problémové euro.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…