Platy zaměstnanců NKÚ a NBÚ bude určovat platový řád

19.12.2019 18:45

Platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bude upravovat platový řád. Toto opatření má dorovnat platové poměry zaměstnanců odměňovaných podle zákoníku práce s poměry zaměstnanců placených podle služebního zákona.

Platy zaměstnanců NKÚ a NBÚ bude určovat platový řád
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Změnu zákona, která to umožní, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.

S novelou přišli poslanci různých stran, kteří zasedají ve sněmovním kontrolním výboru. Původně se měl návrh týkat pouze zaměstnanců NKÚ, ale pozměňovací návrh ho rozšířil i na NBÚ. Platový řád bude vydávat prezident NKÚ nebo ředitel NBÚ poté, co ho schválí rozpočtový výbor Sněmovny.

Zaměstnanci NKÚ i dalších úřadů nejsou podle předkladatelů zaměstnanci správního úřadu. Nevztahuje se proto na ně zákon o státní službě. Zaměstnanci NKÚ nyní pobírají platy podle zákoníku práce a příslušného nařízení vlády, které se na takové zaměstnance státu vztahuje.

Na platy úředníků podle služebního zákona se naproti tomu vztahuje jiné nařízení vlády. Toto nařízení však způsobuje, že od 12. platové třídy výše se platové tarify zaměstnanců podle služebního zákona výrazně liší v jejich prospěch od tarifů těch zaměstnanců, kteří spadají pod zákoník práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…