Plivání na Koudelku. Fendrych ví, proč to prezident dělá

20.11.2020 12:03

Komentátor Martin Fendrych v komentáři na serveru Aktuálně.cz upozorňuje na hru Hradu, dle něj „vysoce riskantní" pro celé Česko. Týká se kritiky, která od prezidenta Miloše Zemana míří na činnost Bezpečnostní informační sužby (BIS) a na jejího šéfa Michala Koudelku. Důvodem podle Fendrycha je snaha Hradu co nejdřív „přiklepnout“ dostavbu jaderné elektrárny Dukovany Rusům, případně Číňanům.

Plivání na Koudelku. Fendrych ví, proč to prezident dělá
Foto: Repro DVTV
Popisek: Martin Fendrych
reklama

Prezident Miloš Zeman ParlamentnímListům.cz oznámil, že předal premiéru Andreji Babišovi (ANO) materiál týkající se šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS), který má ukazovat, že Koudelka není dobrý manažer.

„Odehrálo to nedlouho poté, co stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku v Dukovanech. Ministr Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali zastřešující dohodu i smlouvu, jež stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš oznámil, že chce tendr vypsat už v prosinci,“ přibližuje Fendrych, co za „útokem a pliváním“ hlavy státu na Koudelku stojí.

„Na tento pátek je svolána mimořádná schůze Sněmovny. Bude-li schválen program schůze, na program přijde zákon o přechodu k nízkouhlíkové energetice (upravuje model výkupu elektřiny z plánovaného nového jaderného zdroje), což se dá ve zkratce popsat jako zákon k dostavbě Dukovan. Podpisy pro mimořádnou schůzi sháněl předseda zmírajících komunistů Vojtěch Filip, jemuž dala komunistická tajná policie krycí jméno Falmer,“ pokračuje komentátor.

Filip, prý zjevně „nakloněný Rusům i Číňanům“, chce podle Fendrycha svolat mimořádnou schůzi k „Dukovanům“, aby zákon o přechodu k nízkouhlíkové energetice prosvištěl Sněmovnou co nejrychleji a především aby se vyhnul „podrobnému projednání na bezpečnostním výboru“.

„Mimochodem nejde o drobné, vláda zakázku odhaduje na 160 miliard korun, ale odborníci (kupříkladu minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr) tvrdí, že částka bude dvojnásobná, 320 miliard korun,“ dodává Fendrych.

Hraje se tak prý o stovky miliard, které budou splácet další generace. „Ti, kteří by přivítali vítězství Rosatomu nebo China General Nuclear Power v tomto megatendru, spěchají. Každá debata o dané věci je pro ně nebezpečná. Energetická závislost na Rusech nebo na Číně je pro demokratické Česko vysoce riskantní, nepřijatelná,“ upozorňuje Fendrych.

„Je dobré podotknout, že mimořádnou schůzi zorganizovala KSČM, ale komunistům pomohla i SPD. A je jasno: Zeman a jeho hradní suita napojená na Rusy i Číňany, Filipovi komunisté a okamurovci,“ pravil Fendrych.

Pokud má tato „atomová parta“ prosadit svoje koně do Dukovan, potřebuje nutně zpochybnit Michala Koudelku a jím vedenou tajnou službu. „Koudelka je špatný manažer evidentně proto, že v Česku honil a nahání ruské a čínské tajné agenty. To si dovoluje moc,“ píše Fendrych.

„Zeman a jeho lidé útočí na klíčovou českou tajnou službu a spolu s extrémními stranami se snaží protlačit Rusy (nebo Číňany) do stamiliardové zakázky. Jak se tomu říká? Podle Zemana ‚ekonomická diplomacie‘. Ano, sedí to, ale je to ekonomická diplomacie pro Rusy a Číňany. Pro Česko je to zrada národních zájmů,“ shrnuje Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dostaneš flákanec!“ Volný začal bitku. Sněmovnou létaly pěsti

16:50 „Dostaneš flákanec!“ Volný začal bitku. Sněmovnou létaly pěsti

Poslanec Lubomír Volný, jenž je předsedou hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty (dříve člen SPD)…