Ploty ne, s migranty si povídat, pravil Pirát Peksa. A v ANO startují

13.09.2021 11:52 | Ze sítí

Poslanec ANO Jaroslav Bžoch sledoval diskusi europoslanců Jana Zahradila (ODS) a Mikuláše Peksy (Piráti) a nestačil se divit. Pánové se bavili o migrantech směřujících do EU a Bžoch nad Pirátem Peksou kroutil hlavou. „Europoslanec Peksa to zase rozsvítil,“ poznamenal mimo jiné.

Ploty ne, s migranty si povídat, pravil Pirát Peksa. A v ANO startují
Foto: Repro YouTube kanál africanews
Popisek: Migranti na italském ostrově Lampedusa

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) ocenil, že česká vláda přislíbila Litvě, že jí přispěje na stavbu plotu na hranicích s Běloruskem, odkud do EU míří migranti letecky organizovaně dovážení z Blízkého východu, z Afriky i z dalších koutů světa.

„Myslím, že je to správný krok. Myslím, že jde o vnější ochranu hranice EU,“ poznamenal Zahradil s tím, že tímto krokem Češi dávají najevo, že se cítí spoluzodpovědní za ochranu vnějších hranic EU. Zdůraznil, že Evropa není nafukovací a že zbytek světa musí vědět, že tu EU není od toho, aby se starala o ekonomické migranty z chudších zemí.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Peksa nabídl zcela opačný pohled na migraci. Prohlásil, že evropští politici dnes téma migrace využívají jako zástěrku, aby zakryli problémy na domácí politické scéně. Jako příklad prý může sloužit Velká Británie, která se zlobí na Francii, že pouští do moře příliš mnoho migrantů na vratkých lodích a nebojuje proti pašerákům, ale podle Peksy tím jen zakrývá fakt, že po vystoupení země z EU nemá dost pracovních sil na obsloužení svého vlastního vnitřního trhu.

„Obecně si myslím, že by bylo lepší soustředit se na ty domácí sociální problémy, které naše občany pálí podstatně víc, než ta otázka migrace,“ poznamenal Peksa.  

Pokud jde čistě o migraci, tak tam je podle Peksy třeba projít reformou a přijmout společnou evropskou migrační a azylovou politiku.

„Potřebujeme společnou evropskou migrační a azylovou politiku,“ uvedl doslova. „Já jsem toho názoru, že než stavět bariéry, tak je daleko efektivnější vést s lidmi, kteří přicházejí, dialog. Je zcela přirozené, že ne každý, kdo přichází do Evropy, nemá nárok v Evropě zůstat. Problém je skutečně zjistit kdo je kdo a nějak to zprocesovat, což nedosáhneme tím, že budeme do těch lidí střílet nebo stavět ploty. My s těmi lidmi potřebujeme mluvit a vidět jejich doklady,“ rozvedl svou myšlenku Peksa.

Poslanec ANO Jaroslav Bžoch kroutil nad europoslancem Peksou hlavou.

„Státy EU mají zodpovědnost za hlídání vnější hranice a nemůžeme si dovolit v tomto polevit, protože by to bylo jako pozvánka pro další nelegální migranty. Ano, jsou jistě tací, kterým bychom měli pomoci, ale ne v případě, kdy se k nám hrnou migranti nelegální cestou a ještě s tím, že stejně nemají nárok na azyl. To, co EU nepotřebuje, jsou oblasti ve městech, kde se přistěhovalci sestěhovávají a tvoří si tak vlastní komunitu. V tu chvíli jsou jakékoliv snahy o integraci marné. Máme s tím dost zkušeností...,“ upozornil Bžoch.

Jaroslav Bžoch promlouvá

reklama

autor: mp

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …