Plynová krize na Ukrajině se vyřeší, věří ministr Mládek

16.06.2014 22:57

Rusko zastavilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Nedostalo dvě miliardy dolarů, které měly splatit část dluhu. V pořadu Události komentáře se k tomu vyjádřil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). V případě vyřešení plynové krize je optimistický. Zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška ale varoval, že na Ukrajině probíhá válka a dodávky plynu se mohou zastavit úplně.

Plynová krize na Ukrajině se vyřeší, věří ministr Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Česko je podle Mládka připravené na případnou energetickou krizi. Připravuje se na ni od roku 2009. Upozornil zejména na tok ruského plynu do Česka skrze Nordstream.

Situace není podle Mládka dramatická. Ukrajina prý krizi vyřeší

„Jsou větší zásobníky. Máme v tuto chvíli plynu na více než sto dní. Vidím tu situaci jako znepokojivou ale nevidím ji jako dramatickou. Ukrajina aspoň některé faktury zaplatila a probíhá jednání, byť není zcela úspěšné,“ připomněl Mládek.

Jak dlouho bude krize současná krize trvat? „Co se týče dodávek plynu skrze Ukrajinu, tak jsem optimista a myslím si, že se to vyřeší. Není možné, aby Ukrajina zadržovala dodávky plynu do Evropy, když s ní chce spolupracovat.  Kde jsem menší optimista, je hospodářský vývoj na Ukrajině,“ reagoval ministr průmyslu.

Stále počítám s tím, že plyn z Ruska nebude téct vůbec, obává se Bartuška

Zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška byl ale o poznání méně optimistický.

„Pár kilometrů od nás probíhá válka. Tohle není plynová krize, tohle je regulérní válka a energetické výpadky jsou pouze sekundární. Stále počítám s tím, že plyn z Ruska nebude téct vůbec nebo bude přitékat velmi nepravidelně,“ varoval.

Budeme fungovat i při úplném uzavření plynu, věří Benčík z plynárenského svazu

Radek Benčík, člen rady Českého plynárenského svazu, připustil, že je těžké předvídat, co se bude dít zítra nebo pozítří.

„Ale kdybychom tu krizi dnes srovnávali s tou minulou, tak se toho hodně změnilo. Je tu spousta technických opatření. Byli bychom schopni fungovat i při uzavření. Můžeme ten tok plynu měnit ze západu na východ, ze severu na jih. Oproti krizi 2009 je tady stále ještě situace taková, že plyn proudí. I díky opatřením, máme zásobníky na vysoké úrovni, jsme schopni fungovat dál. Jsou tady bezpečné zásoby i v případě jakéhokoli přerušení,“ ujistil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…