Po Wagenknechtovi to rozbalil další Babišův bývalý náměstek: Má podnikání napojené na Čínu. Není to vlastizrada?

13.12.2019 16:05

Někdejší spolupracovník Andreje Babiše a dnes jeho velký kritik právník Ondřej Závodský v rozhovoru pro Reflex.cz naznačil, že se Babiš vydal na nebezpečnou cestu, když začal své podnikání napojovat na čínské komunistické banky. Tím podle Závodského rozhodně neposiluje bezpečnost této země. Babiš je podle jeho názoru nevěrohodný a kontroverzní politik. Místo aby pečoval o Česko, se prý Babiš dělí o moc s několika oligarchy, někdy s nimi kooperuje, někdy jedná proti jejich zájmu, jak potřebuje.

Po Wagenknechtovi to rozbalil další Babišův bývalý náměstek: Má podnikání napojené na Čínu. Není to vlastizrada?
Foto: Archiv OZ
Popisek: Právník a bojovník s korupcí Ondřej Závodský

Já jsem ve svém komentáři na Seznamu před několika dny dával inspiraci k přemýšlení, zda je normální, že premiér této země čerpá úvěr od čínským státem vlastněné banky. To znamená, že premiér této země je svými úvěry bytostně závislý, resp. jeho společnost Agrofert, na rozhodnutí komunisty ovládaného čínského státu a zda je skutečně tato věc v pořádku nebo to nese nějaké vlastizrádné znaky. Podle mého názoru to naprosto v pořádku není,“ zahájil rozhovor Závodský.

Připomněl, že Bezpečnostní informační služba varuje před aktivitami čínských komunistů v České republice a v tomto světle se navázání Agrofertu na Čínu jeví jako nebezpečné. Banky fungující na západ od nás nejsou navázány na komunistické vládce, a to je ten zásadní rozdíl, na který se Závodský snaží poukázat.

Kdyby Agrofert přišel o evropské dotace, podle Závodského by se ocitl v nelehké situaci, protože v tuto chvíli je i s dotacemi v mírném zisku.

„Ty rovnice jsou celkem jasné. Audit Evropské komise poukazuje na nevěrohodnost pana premiéra a jeho společnosti Agrofert. Tato nevěrohodnost a kontroverznost se odráží ve výši úroků z jednotlivých úvěrů a tady může čínská banka vzrůst svým významem, protože ho prostě bude držet nad vodou,“ pokračoval Závodský.

Pakliže nás BIS varuje, že tu ruští a čínští špioni provozují podvratnou činnost, měli bychom se podle Závodského mít na pozoru před navázáním firmy předsedy vlády na asijské banky. A možná právě proto, že Závodský upozorňuje na toto riziko, slyší od okolí premiéra, jak o něm Babiš mluví. „Velmi sprostě,“ prozradil Závodský. Do konfliktu s Babišem se prý dostal ještě jako náměstek působící na ministerstvu financí. Od té doby prý jejich vztah rozhodně není ideální.

Závodský tvrdí, že v dnešní době ovládá Česko několik oligarchů, včetně premiéra Babiš, a ti spolu tak či onak přicházejí do styku a posouvají mediální či politickou moc v této zemi. Závodský na to přišel, když jako náměstek dostával od Babiše ještě jako ministra financí pokyny. Z těchto pokynů usoudil, že existuje interakce či protireakce s ostatními miliardáři a proti některým podnikatelům působící v této zemi. Ukazuje to prý i podstatně navýšení daní u nejméně škodlivých loterií z oblasti hazardu. „Ukazuje to spíše na mocenský boj než na nějakou státotvornou politiku,“ shrnul svůj názor Závodský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost, nemám slovíčko omluvy. Václav Klaus se strašlivě rozčílil. Jde o olympiádu

13:56 Drzost, nemám slovíčko omluvy. Václav Klaus se strašlivě rozčílil. Jde o olympiádu

Exprezident Václav Klaus se na XTV.cz rozhovořil mimo jiné o Green Dealu, ale také o „neočkování“ lé…