Po nástupu ANO začal chlastat, ostatní se řežou mezi sebou. Časopis přinesl perličky ze dna ČSSD, před sjezdem dobré vědět

06.03.2017 7:31

„Nejsou jenom centrální kmotři, jsou regionální kmotři, okresní kmotři a místní kmotři,“ říkal před lety prezident Miloš Zeman. Časopis Týden nyní přinesl seznam všech kmotrů, lobbistů i zákulisních hráčů, kteří jsou spojeni s ČSSD.

Po nástupu ANO začal chlastat, ostatní se řežou mezi sebou. Časopis přinesl perličky ze dna ČSSD, před sjezdem dobré vědět
Foto: archív autora
Popisek: ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka sice tehdy, po slovech prezidenta, všechny ujišťoval, že jeho strana žádné kmotry nemá. Jak však podotýká Týden, to už bylo v době, kdy byl zastřelen někdejší vlivný člen severočeské ČSSD Roman Houska. Nejvlivnějšími postavami v pozadí strany jsou pak podle magazínu Radek Pokorný a další právník Miroslav Jansta. 

V Praze pak magazín jmenuje současného europoslance Miroslava Pocheho a Karla Březinu, střední Čechy spojuje s náměstkem na ministerstvu práce Robinem Povšíkem, jižní Čechy pak právě s Janstou. 

„V čele regionu stojí potřetí za sebou hejtman Jiří Zimola (ČSSD) známý svou schopností domluvit se s každým. Jak ale ukázalo loňské vyjednávání po krajských volbách, Zimola se emancipoval a dohodl se s Andrejem Babišem. Pro vztah Zimoly a Babiše je důležitý Miroslav Jansta, který se s oběma dobře zná. Jihočeský hejtman má blízko k prezidentu Zemanovi,“ konstatuje Týden.

Anketa

Které organizace jsou v Česku nejprospěšnější? (obnovené hlasování od 6.3.2017)

7%
66%
hlasovalo: 6045 lidí

Plzeňský kraj je pak spojován s Radkem Pokorným, právníkem a přítelem Bohuslava Sobotky. Pohybuje se totiž kolem Škody Transportation, jež je jednou z největších tuzemských firem. „Kromě toho je v Plzeňském kraji stále velice aktivní i jeho bývalý hejtman Milan Chovanec. Tomu kryje záda vlivná agentura Bison & Rose. Ministr patří k typickým pragmatikům moci, i on vyniká schopností domluvit se s každým,“ dodává Týden.

V Karlovarském kraji pak poukazuje na Jakuba Pánika či Adama Šlechtu, v Olomouckém na Martina Tesaříka, Ústecký kraj „patří“ Janu Růžkovi, Kamilu Havelkovi a Martinu Klikovi. „Také liberecký region má z pohledu ČSSD barvitou historii. Dnes se snaží získat zpět svůj vliv exposlanec sociální demokracie Michal Kraus, jehož proslavila takzvaná kakaová aféra. Po něm se tu vyšvihl Robert Dušek,“ jmenuje pak Týden ještě Radka Polmu a Lenku Kadlecovou. 

Hradec Králové je pak spojován s Jaroslavem Špačkem – stejně jako v sousedních Pardubicích – a volebním manažerem ČSSD Janem Birkem, na Jižní Moravě se drží nejen vliv Michala Haška, ale stoupá i vliv Jeronýma Tejce. V Jihlavě naopak slábne vliv Petra Zgarby. 

„Nástup hnutí ANO vymazal ČSSD z mocenské mapy na ostravském magistrátu a později i v kraji. Socialisté odešli do opozice. Kdysi všemocný lobbista Martin Dědic údajně propadl alkoholu a jeho někdejší přátelé se řežou mezi sebou. Poslanci Adamu Rykalovi se podařilo z vedení ostravské a krajské ČSSD odvolat své nedávné spojence – bývalého ostravského radního Lumíra Palyzu a exhejtmana Miroslava Nováka. Teď mu nezbývá než doufat, že se za zády moravskoslezského lídra Lubomíra Zaorálka, za nějž uzavírá všechny dohody Petr Kovařík, zase dostane do Sněmovny,“ dodává Týden k Ostravě a neopomíjí ani Zlín. Zde je prý slyšet jméno Roman Vaigel, jenž dělával poradce ministru vnitra Milanu Chovancovi. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Kdybych byl zločinec, měl bych radost

19:10 Schwarzenberg: Kdybych byl zločinec, měl bych radost

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ)se zabývá vyvěšením české a ukrajinské vlajky ve…