Po zádech běhá mráz. Pokud o mně tohle zveřejníte, bude zle, napsal nám poslanec Michálek. Takže to zveřejňujeme

26.10.2019 5:15

Dovolenou potřebuje každý. I pražský primátor Zdeněk Hřib. Ale jelikož je česká metropole hlavní devízou Pirátů, jal se ho svým způsobem zastoupit poslanec a předseda sněmovního klubu Jakub Michálek. Ten byl podle dvou očitých svědectví radničních politiků na jeho místě na pražské radnici viděn opakovaně. ParlamentníListy.cz se této informaci vydaly po stopě.

Po zádech běhá mráz. Pokud o mně tohle zveřejníte, bude zle, napsal nám poslanec Michálek. Takže to zveřejňujeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelů hlavního města. Zastupitelé projednávali mimo jiné výstavbu trasy metra D nebo rozdělení peněz vybraných z hazardu městským částem
reklama

„Hřib chodí za ním do Sněmovny pro rady a Michálek chodí na magistrát, je to tak od samého začátku,“ řekl naší redakci jeden z radních. Druhý tato slova rozvinul tvrzením, že kromě Jakuba Michálka se v kanceláři primátora nacházeli rovněž někteří Hřibovi poradci anebo partnerka Michaela Krausová. Co je na tom pravdy?

Anketa

Myslíte si, že Piráti jsou přínosem pro českou politiku?

4%
96%
hlasovalo: 40190 lidí
„K těmto otázkám nemám žádné informace. Prosím, obraťte se na poradkyni pana primátora Martinu Vackovou,“ vzkázal ParlamentnímListům.cz vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí pražské radnice Vít Hofman. Martinu Vackovou jsme oslovili ve středu s tím, že jsme chtěli vědět, zdali poslanec Michálek za pražského primátora obrazně zaskakoval a zdali je pravda, že kohokoli z přítomných úkoloval. To byla další část informace, kterou naše redakce obdržela od radničních zdrojů.

„Pan předseda Michálek v létě na magistrátu rozhodně nikoho neúkoloval," sdělila redakci Martina Vacková. Magistrátní výskyt Jakuba Michálka, jemuž se hned několik koaličních politiků podivilo, tak nepopřela.

„Naopak jsme jeho přítomnost vítali, je zkušeným manažerem a vážíme si jeho profesionálního přístupu. Často s ním jako s předsedou poslaneckého klubu Pirátů v PSP logicky spolupracujeme na klíčových tématech, které tíží Prahu a jejich řešení spočívá ve změnách národní legislativy,“ dodala s tím, že má na mysli například Airbnb, vraky či sdílenou ekonomiku.

Její slova jsme znovu konfrontovali s dotyčným radním pražského magistrátu.

„Nám se obecně nelíbí, co tam pan Michálek dělá! A dělal! Není zastupitel, nemá mandát od Pražanů být pražským zastupitelem, seděl tam jak paša, my ho viděli,“ doplnil. Své jméno však prozradit nechtěl. Můžeme ovšem uvést, že se jedná o muže, a že je členem koaličního týmu okolo primátora Hřiba.

S totožnými dotazy jsme se obrátili také na Jakuba Michálka. Ten svou účast na magistrátu v době Hřibovy nepřítomnosti potvrdil, ovšem v případě, že by naše redakce napsala, že kohokoli úkoloval, vcelku neadekvátně zareagoval takto: „Tvrzení o pořádání schůzek mou osobou v kanceláři či úkolování je zcela vylhané a v případě publikace této lži se budu bránit právními prostředky.“

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Těžko soudit, jak více může novinář postupovat, než že se zeptá a dá prostor politikovi, aby se k možným nařčením vyjádřil. Takto přesně totiž redakce ParlamentníchListů,cz postupovala.

Krom toho zástupce Pirátů, pod nímž se houpe místopředsednická sesle, dodal, že „s panem doktorem Hřibem a jeho lidmi jednám zcela standardně, stejně tak jako jsem jednal například s paní primátorkou Adrianou Krnáčovou a jejími lidmi a jako jednám s jinými politiky z dalších stran“. Michálek také konstatoval, že „protože je to vysoký politický představitel, rádi ho vidíme a řešíme s ním a jeho lidmi i věci Prahy s celostátním přesahem, třeba taxíky a Airbnb. Ostatně to jsme taky voličům slíbili ve volbách, že naši lidé na magistrátu a ve Sněmovně budou spolupracovat, což funguje,“ uzavřel.

Poslední věcí, kterou se naše redakce zabývala, byla místnost, kde se měl Jakub Michálek v době primátorovy nepřítomnosti nacházet. Dodejme v tuto chvíli, že během působení Adriany Krnáčové (ANO) na magistrátu nevznikla ani jednou situace, že by během její absence „zaskakovala“ v její kanceláři například někdejší pražská předsedkyně Kleslová nebo předseda ANO Babiš.

Poradkyně Zdeňka Hřiba jsme se tudíž dotázali, co si máme představit pod pojmem, který nám sdělil výše citovaný radní. Tedy, že Jakub Michálek „seděl na sekretariátu místo Hřiba“.

„Kancelář primátora je celý odbor, tak jak bývá často mylně zaměňováno. Ten je složený z několika oddělení a samostatných kanceláří: sekretariátu, účtárny, oddělení zahraničních vztahů a protokolu, oddělení poradců a kuchyňky. Pan poslanec tyto prostory několikrát osobně navštívil jak za primátorky Adriany Krnáčové, tak za primátora Zdeňka Hřiba, opakovaně zavítal také do prostor zastupitelského klubu Pirátů na magistrátu. V rámci pracovních jednání pravděpodobně navštívil i další kanceláře radních,“ vysvětlila Martina Vacková během pátečního odpoledne.

Anketa

Je dobře, že Zeman vyznamená exprezidenta Václava Klause?

28%
72%
hlasovalo: 15119 lidí
Otazníky kolem Jakuba Michálka se začaly rojit poté, co ParlamentníListy.cz jako první uveřejnily fotografie jeho partnerky, političky Michaely Krausové a trestně stíhaného technického ředitele společnosti JCDecaux Tomáše Tenzera. Naše redakce přišla rovněž jako první s vulgárním e-mailem, jejž Krausová adresovala Michálkovi v souvislosti s vnitrostranickým hledáním poradce pro Zdeňka Hřiba.

Část členů strany tak chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka v čele Pirátů. Vadí jim jeho arogantní chování. Sám Michálek rezignovat nehodlá. Tvrdí, že má vysoké nároky na výkon lidí. Za dva měsíce si budou Piráti volit své šéfy. Michálek už nemá zájem. „Máme v předsednictvu člověka, který je arogantní a užívá si bossing svých ‚podřízených‘. Správný lídr by se měl snažit nepřenášet své problémy na ostatní a neuspokojovat si své ego tím, že se k někomu chová vyloženě hnusně,“ napsala k problému vedoucí personálního odboru strany Jana Koláříková.

Na adresu Jakuba Michálka se ozvala také bývalá místopředsedkyně Pirátů Ingrid Romancová. Ta ve svém statusu, o němž informujeme ZDE, mimo jiné napsala, že „po zvolení jsem zjistila, že si někdo pod mým jménem dopisuje s ministerstvy pod sto šestkami. S mým falešným podpisem. Michálek se přiznal, jakoby nic, že to dělá on a že je to v politických stranách běžná praxe, že zastupuje místopředsedu, jedná jeho jménem, ulehčuje agendu. Tak jsem to přešla, byť jsem to vnímala jako podvod a nikdy jsem se pořádně nedozvěděla, s kým si o čem teda vlastně píšu a po jakých jdu informacích, a jestli mě třeba náhodou někdo nezabije, protože známý z ministerstva spravedlnosti povídal, že za to, co u nich provádím, mě fakt může někdo chtít odstranit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…