Počet migrantů přes makedonskou hranici roste. Hovoří český policista, který tam pomáhá

11.06.2019 22:53

Už 26. kontingent českých policistů pomáhá v Severní Makedonii střežit hranice Evropské unie. V zemi se od února 2016 vystřídalo více než tisíc policistů. Čtyřicetičlenné skupiny se střídají zpravidla po šesti týdnech. Ta současná v Severní Makedonii působí čtyři týdny a ve 152 případech zachytila 1 024 migrantů. Oproti loňskému roku dochází k nárůstu cizinců, kteří se snaží nelegálně přejít hranice země. Novinářům to dnes na místě řekl člen kontingentu, major Marek Volný z cizinecké policie Moravskoslezského kraje.

Počet migrantů přes makedonskou hranici roste. Hovoří český policista, který tam pomáhá
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Itálie - migranti

„Chodíme kontrolovat státní hranici, oplocení. Působíme v táboře Vinojug (přijímací centrum pro migranty ve městě Gevgelija na hranici s Řeckem – pozn. ČTK), působíme samozřejmě přímo i ve městě nebo na dálnici. Podílíme se na pátrací, vyhledávací činnosti. Když detekujeme nějaké cizince, podílíme se na tom zajištění,“ popsal činnost policistů Volný.

Policisty Česko vyslalo v době vrcholící migrační krize, kdy přes Řecko a další balkánské země proudily statisíce uprchlíků hlavně do Německa.

„Patrola je složená z jednoho makedonského policisty a ze dvou českých policistů. Využíváme naše vozidla, naši techniku. Jsme tady nápomocni ve všech činnostech, které jsou nám kladeny za úkol tady přímo na místě,“ doplnil.

Pokud jsou migranti zajištěni v terénu, přijede eskortní vozidlo, které cizince odveze do přijímacího střediska. „Tam je zjišťována jejich identita. Pak už jsou v režii makedonské policie,“ vysvětlil policista.

Většina cizinců, kteří nelegálně vstoupí na území Severní Makedonie, nemá žádné doklady. Přecházejí zelenou hranici, využívají ale také vlaky a autobusy. „To vše je obsahem naší práce, abychom to zkontrolovali,“ poznamenal Volný. Zásahy jsou podle něj náročné i vzhledem k vysokým teplotám.

Nejčastěji zadrženými migranty jsou občané Pákistánu, Afghánistánu, Indie, ale také Afričané. „Řádově chytáme desítky osob v denní i noční době. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce dochází k nárůstu počtu cizinců,“ uvedl Volný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

6:30 Exprezident Klaus udeřil na ČT: Skandální. Kulturní neomarxistická propaganda! Toto přebírají z německé televize

Exprezident Václav Klaus v textu pro páteční MF Dnes napsal, že donedávna netušil, jak Česká televiz…