Pochybuji, že bude Babiš v kauze Čapí hnízdo odsouzen. Zato jeho příbuzní... Advokát Sokol vážně promluvil

03.01.2019 22:29

Advokát Tomáš Sokol v rozhovoru pro Český rozhlas Plus zhodnotil politiku minulého roku. Hovořil především o zbytečně četných proslovech a vyjádřeních. „Kdyby bylo mezi politiky více ticho, prospělo by to,“ říká advokát.

Pochybuji, že bude Babiš v kauze Čapí hnízdo odsouzen. Zato jeho příbuzní... Advokát Sokol vážně promluvil
Foto: CEVRO Institut
Popisek: JUDr. Tomáš Sokol, advokát a pedagog na vysoké škole CEVRO Institut
reklama

„V loňském roce bylo příliš mnoho zbytečných výroků, které ničemu nepomohly a spíše komplikovaly situaci,“ odpověděl v úvodu rozhovoru na dotaz, co by do nového roku vzkázal politikům.

Doplnil, že chápe, že s voliči musejí komunikovat a že jsou dnes hodnoceni především svými mediátory podle toho, jak často tweetují a jak často se o něčem někde vyjádří. „Ve skutečnosti ale kdyby bylo větší ticho a mluvili, jen když je potřeba něco říct, tak to bych jim doporučil, nic víc,“ doplnil.

Nejvíce by toto jeho doporučení prý platilo pro prezidenta Miloše Zemana. „Toho bych považoval za prvního adresáta. Výrok o zpravodajské službě, že jsou to čučkaři, mně připadá velmi neprofesionální. Bez ohledu na to, co si myslí. Jde o to, co říká nahlas,“ uvedl, že by jeho výroků našel víc, ale tenhle jej na konci roku oslovil snad nejvíce.

Anketa

Měly by Spojené státy stáhnout svá vojska ze Sýrie?

93%
7%
hlasovalo: 7065 lidí
Poté se přesunula řeč na českého premiéra Andreje Babiše. Česká advokátní komora vydala prohlášení, aby bylo podezření předsedy vlády příslušnými orgány, zejména ministrem spravedlnosti a nejvyšším státním zástupcem, důkladně a objektivně prověřeno.

Nic takového se ale podle Sokola zatím nekonalo. „Myslím, že se to nekonalo proto, že všichni dospěli k závěru, že to bylo plácnutí, kterým se nemá smysl dál zabývat,“ uvedl advokát s tím, že výzva byla formulována tak, že pokud má Babiš nějaké indicie, ze kterých by se posléze dalo při nějakém šetření vyjít, měl by být vyzván, aby to sdělil. „Protože premiér nic neřekl, dospělo se k závěru, že asi žádné indicie nemá, a tím to to skončilo,“ upřesnil.

Podle Sokola je byznysmen z hlediska trestního práva v korupční kauze Čapího hnízda vzdálený odpovědnosti. „Z informací, které mám z veřejných zdrojů, pochybuji o tom, že bude pan premiér odsouzen. Jeho případný podíl je obtížně trestně postižitelný,“ uvedl.

Jiná věc prý je, jakou bude mít případně radost z toho, že budou postiženi ti, kteří jsou přímí aktéři události, tedy jeho příbuzní.

Z Česka mají v těchto dnech odejít podklady na téma Agrofert do Bruselu. Jestliže unijní pohled na střet zájmů je přísnější než český, vidí Sokol jako českou povinnost coby členské země se přísnějšímu pohledu přizpůsobit. „Za předpokladu, že budeme chtít další dotace, nám nic jiného nezbude. Nic jiného neexistuje,“ řekl.

Toto ze strany EU navíc právník v tomto případě nevnímá jako nesmysl. „Platí, že kdo dává peníze, diktuje si podmínky,“ sdělil s tím, že jemu osobně jsou evropské dotace, tak jak jsou rozdělovány, velmi nesympatické, že vůbec existují.

Dotace by podle svých slov chápal do dopravní infrastruktury, která spojuje Evropu, elektronických médií a tak dále. „Jestli někdo dostane prachy na hotel nebo Čapí hnízdo, je to jen zdroj problému než užitku,“ uzavírá Sokol se slovy, že se upřímně pak stydí před německým zemědělcem, který tu ze svých daní financuje některé nesmysly, které se zde provozují.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zánět srdečního svalu. Vzácně! Připojené varování k vakcíně vyrobené v USA. Máme jasné slovo špičkového odborníka

19:10 Zánět srdečního svalu. Vzácně! Připojené varování k vakcíně vyrobené v USA. Máme jasné slovo špičkového odborníka

Indická mutace Delta děsí Evropu, v Moskvě napadá i naočkované a podle posledních výzkumů pronikla u…