Pod rektorem Zimou se houpe křeslo. Kvůli Číňanům

18.10.2019 11:49

Tím, že uzavřel partnerskou smlouvu se společností Home Credit Petra Kellnera, zřejmě rektor Univerzity Karlovy pohněval stovky studentů a absolventů Univerzity Karlovy. Může dokonce přijít o místo. Má totiž ještě jeden problém, o kterém se v Česku zatím moc nemluvilo.

Pod rektorem Zimou se houpe křeslo. Kvůli Číňanům
Foto: Repro Facebook
Popisek: Prof. Zima, rektor UK
reklama

Deník Referendum přišel s informací, že v Akademickém senátu Univerzity Karlovy zřejmě proběhne bouřlivé jednání. Může se prý dokonce stát, že rektor Tomáš Zima přijde o nejvyšší univerzitní post. Stovky studentů a absolventů popudil tím, že uzavřel partnerskou smlouvu se společností Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Po vlně kritiky sama společnost partnerství s univerzitou ukončila.

Sledujeme se znepokojením kroky rektora, z nichž partnerství se společností Home Credit, uzavřené za netransparentních a problematických podmínek, a následně rychle vypovězené pod tlakem akademické veřejnosti, je jen jednou z kapitol jednání, kterým rektor dle našeho názoru poškozuje dobré jméno a zájmy nejstarší a nejslavnější české univerzity. Můžeme se jen domnívat, že tak činí zejména pro vlastní osobní prospěch,“ uvádějí v otevřeném dopise pod hlavičkou neformální iniciativy Univerzita Karlova etická kritici z akademických řad.

Pod dopisem je podepsáno na pět stovek studentů i odborníků napříč fakultami Univerzity Karlovy.

Rektor je prý připraven o sponzorech univerzity debatovat. Nebrání se ani diskusím nad stanovením konkrétních pravidel pro transparentní výběr sponzora.

Jenže to samo o sobě ještě nemusí stačit. Univerzitní sinologický projekt Sinopsis upozornil, že čínský komunistický tisk popisuje setkání zástupce vedoucího mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny Kuo Je-čoua se Zimovým poradcem Luďkem Podolou. Česká strana o setkání pomlčela.

„Zpravodajské služby včetně BIS varují, že se Čína snaží ze strategických důvodů získávat co nejvíce kontaktů a informací od evropských odborníků a akademiků. Pokouší se navíc skrze nejrůznější smlouvy zavázat co nejvíce českých institucí, které by potenciálně mohly kritizovat čínskou autoritářskou politiku,“ doplnil server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…