Poděkujme EU, že nám řekla, že v rumu je škodlivá látka, navrhuje lidovecký europoslanec. Moravec pak rozebíral, zda je Ovčáček příčetný

01.10.2017 14:27

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), předseda výboru pro právní záležitosti Pavel Svoboda (KDU-ČSL), poslanec Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN) se sešli v Žižkovské věži u Václava Moravce. Začali rumem a českým bojem s EU, který v podstatě trvá už deset let. Moravec připomněl slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který Evropskou unii přirovnal k nacistické třetí říši. Moderátor tuto myšlenku rozvedl dál.

Poděkujme EU, že nám řekla, že v rumu je škodlivá látka, navrhuje lidovecký europoslanec. Moravec pak rozebíral, zda je Ovčáček příčetný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Komunistka Konečná podotkla, že spor o rakovinotvornou látku v ochucovadle rumu se vede deset let a na poslední chvíli se tu najednou řeší, co s tím. „Já to vidím i v případě těch billboardů, kdy my už pět let víme, že tu nemáme billboardy u silnic mít, ale stát není schopen to vynutit,“ kroutila hlavou dáma.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Svoboda nabídl trochu jiný pohled na „rumovou kauzu“. „My bychom měli říct: Děkujeme, že se někdo stará o naše zdraví a ukazuje, že nějaká škodlivá látka tady je,“ řekl Svoboda. „Tady je populární říkat, že Brusel je špatně, a přitom právě Evropská komise nás může zachránit, protože tu rumovou tresť může České republice povolit,“ doplnila Konečná s tím, že Evropská unie musí řešit řadu důležitějších problémů, než je chuť rumu v Česku. Svoboda i Polčák dali dámě za pravdu.

Moravec v souvislosti s rumovou kauzou připomněl, že hradní mluvčí Jiří Ovčáček přirovnal Evropskou unii k nacistické třetí říši, na což poukazovala agentura Reuters i další zahraniční agentury.

„Předpokládejme, že prezidentův mluvčí je příčetný, a pak se tedy nabízí otázka, jestli prezident Zeman vlastně není takovým Emilem Háchou, který vyvěsil na Hradě říšskou vlajku s hákovým křížem, protože prezident Zeman na Hradě vyvěsil po svém nástupu do funkce vlajku EU,“ připomněl moderátor postavu prezidenta, který předal české území pod obrovským tlakem pod ochranu Adolfa Hitlera. Moravec také připomněl, že se Zeman od slov svého mluvčího nedistancoval, takže takovéto paralely se prostě nabízejí.  

Konečná varovala před podobnými paralelami. Když Ovčáčkova slova slyšela, prý jí z toho běhal mráz po zádech, protože mezi námi jsou lidé, kteří si stále ještě pamatují hrůzy nacismu a vědí, že s dnešní Evropskou unií tyto hrůzy postě nelze srovnávat. Nezapomněla ovšem také podotknout, že komunisté už před vstupem Česka do EU varovali a poukazovali na to, co se všechno s sebou může členství nést.

Polčák označil Ovčáčkovy výroky za naprosto nepřijatelné, ale doufá, že se jim jednou budeme smát. „Pro mě to jsou pohádky ovčí tetičky,“ pravil Polčák s tím, že Ovčáčka se snaží většinou ignorovat, když pronáší takovéto nesmysly.

Europoslanec Svoboda poukázal na to, že poškozujeme svůj obraz i ve vztahu k Německu. „Přičemž upozorňuji, že jsme velmi závislí na potenciálních vztazích s Německem a toto naše vzájemné vztahy poškozuje. Když mluvčí prezidenta provede toto přirovnání a prezident se od toho nedistancuje, tak je to velmi nebezpečné,“ upozornil Svoboda.

Když Moravec posunul debatu do věcné roviny, Konečná se rozčilovala, proč česká vláda sama neřešila zákony na kvalitu potravin a na prosazení lokálních potravin do velkých řetězců, protože lokální potraviny budou pravděpodobně zdravější. Komunisté navrhovali zákon o významné tržní síle, který mohl posílit pozici malých výrobců. „Ten zákon byl paskvil,“ udeřil na Konečnou Polčák. „Tak jste ten zákon měli vylepšit a udělat z něj zákon dokonalý,“ ohradila se Konečná. Poukázala také na to, že lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka mohl za kvalitu potravin bojovat čtyři roky, ale on toto téma zvedl rok před volbami.

Pavel Svoboda se proti tomu okamžitě ohradil s tím, že ministr Jurečka i další politici mluví o kvalitě potravin už dlouho.

Ve druhé polovině diskuse Moravec otevřel téma dnešního referenda ve španělském Katalánsku, kde dnes probíhá referendum o nezávislosti. Moravec ukázal obrázky policie stojící proti svobodným voličům.  

Polčák se okamžitě ozval. „Není možné na občany, kteří si nesou volební lístek, střílet gumové projektily. Mně se zdá, že to nejsou obrázky ze Španělska, ale odkudsi z Ruska. V Evropské unii přece toto není možné,“ kroutil hlavou host.

Pavel Svoboda se přidal. Podotkl, že v poslední době se ukazovalo na Polsko a Maďarsko jako černé ovce EU, ale podle Svobody by tam teď mělo patřit i Španělsko. „Myslím si, že španělská vláda se střílí do vlastní nohy, protože většina těch lidí sice nechce nezávislost Katalánska, ale chce o ní hlasovat v referendu.

Konečná byla stejného názoru. „Mně čím dál víc fakt vadí to mentorování ze strany západních států. To jediné, k čemu to vede, je rostoucí odpor občanů EU. Já nemohu souhlasit s politikou Viktora Orbána ani polské vládní strany Právo a spravedlnost, ale ten způsob, jakým to komise dělá, nepovažuji za správný,“ zdůraznila dáma.

K situaci ve Španělsku poukázala také na to, co se dělo, když v německém Hamburgu probíhal summit G20, civilní občané proti němu protestovali a policie proti nim šla také s gumovými projektily. „Ale protože se to dělo v Německu, tak se o tom nemluví,“ kroutila hlavou Konečná.

„Ale vy tady směšujete dvě rozdílné věci. Ve Španělsku jsou po ulici lidé s volebním lístkem, zatímco v německém Hamburgu probíhalo ničení soukromého majetku,“ připomněl kolegyni Polčák. „Ale německá policie se za svůj postup musela omluvit,“ rozvíjela téma dál Konečná. „Ano, německá policie se musela omluvit a také se omluvila, za což vy byste měla být ráda, protože je to vítězství demokracie,“ uzavřel téma Polčák a Moravec mu přizvukoval.

Když se hosté vrátili zpět k Polsku, Konečná si trvala na svém a kritizovala mentorování západních států směrem na východ. Polčák a Svoboda však celou debatu vrátili na začátek. Připomněli, že v Polsku vydal ústavní soud určitý nález a polská vláda ho odmítla respektovat. „To by se u nás stát nemohlo,“ zesiloval hlas Polčák. „Abyste se nedivil,“ upozornil Moravec Polčáka. „Dobře, možná ještě nemáme přeskočeno, ale myslím, že se to u nás opravdu stát nemůže. Vždyť tady Ústavní soud dokonce zrušil volby, řadě politiků to udělalo čáru přes rozpočet, ale všichni to respektovali,“ zaznělo z úst europoslance.

Došlo i na projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který volal po dvourychlostní Evropě a po rychlejším tvrdém jádru EU. Konečná Macrona nešetřila.

„Pokud máme být rovnoprávní, tak já bych mu doporučila, abychom změnili francouzské zemědělské dotace a myslím si, že by ho ta rovnoprávnost přešla. On si teď hraje na hrdinu, protože nenašel pro svou politiku spojence. Ale mě se především zdá, že v tom Macronově projevu se mluví jen o Francii a Německu, ale co ti ostatní? My jsme přece v roce 2004 nevstupovali do EU, kde budou rozhodovat jen ti velcí. Ale znovu opakuji, pokud si pan Macron chce hrát na hrdinu, tak pojďme změnit zemědělské dotace. Já myslím, že nám naši zemědělci poděkují, protože budou moct prodávat své výrobky za rovných podmínek,“ udeřila komunistka.

„Ale paní poslankyně, vám se zdá, že Macron snad útočí, ale on neútočí, on jen přednesl svou vizi,“ upozornil Svoboda. Polčák dodal, že Macronovy vize dojdou jen těžko svého naplnění už kvůli výsledkům voleb v Německu, protože pokud budou součástí německé koalice liberálové z FDP, tak Macronovy plány neprojdou. Není se tedy třeba dopředu obávat rozpadu Evropy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…