Podivná vyhláška ministerstva spravedlnosti. Může za ní prý být lukrativní byznys ministrova bývalého chlebodárce

21.08.2015 20:21 | Zprávy

Za hloupou považuje bývalý šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil vyhlášku o nových povinnostech insolvenčních správců. Některými je však vnímána i jako plán nynějšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jak na úkor konkurence ohromně zvýhodnit zaměstnavatele, u nichž před třinácti lety coby advokátní koncipient začínal. Ministerstvo spravedlnosti uvádí, že na základě kontrol dodržování vyhlášky už bylo jedno řízení o správním deliktu zahájeno, ale zda jde o společnost, jíž se podezření týká, neprozradilo.

Podivná vyhláška ministerstva spravedlnosti. Může za ní prý být lukrativní byznys ministrova bývalého chlebodárce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Pelikán

Nepříznivý stín na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána vrhá situace, která nastala poté, co se jím podepsaná vyhláška z 22. dubna o nových povinnostech insolvenčních správců stala od 1. srpna účinnou. Podřídili se jí všichni insolvenční správci s výjimkou jednoho jediného. Tím je Administrace insolvencí City Tower, která má stále více než sedmdesát poboček, a nemůže tak plnit povinnost nepřetržité fyzické přítomnosti v provozovně po celou dobu úředních hodin, kterou každému insolvenčnímu správci vyhláška 101 ukládá. Společníky této insolvenční kanceláře jsou JUDr. Jaromír Císař, JUDr. Pavel Smutný, Mgr. Petr Michal a Mgr. Oldřich Řeháček, vesměs lidé z Advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Tuto advokátní kancelář nynější ministr spravedlnosti velice důvěrně zná. Vždyť v ní Robert Pelikán v roce 2002 začínal jako advokátní koncipient a působil zde až do roku 2007, kdy složil advokátní zkoušku. Proč tedy právě Administrace insolvencí City Tower dělá ministrovi „potíže“ a odmítá se vyhlášce podřídit? Zlé jazyky hovoří o tom, že ministerská vyhláška a ruku v ruce s ní neuposlechnutí jediného insolvenčního správce pomohlo vytvořit pro ministrovy bývalé zaměstnavatele prostředí ohromné konkurenční výhody při získávání případů. Ta spočívá v tom, že všichni ostatní insolvenční správci sklonili hlavy a zredukovali počty svých poboček na maximální možný počet čtyři. Více jich správce kromě své centrály během týdne osobně obsadit nestihne.

Čím více poboček, tím více peněz. Profit mají ministrovi bývalí zaměstnavatelé

Ministerstvo spravedlnosti vznik vyhlášky odůvodňovalo snahou omezit zřizování fiktivních provozoven insolvenčních správců, kteří se tak chtěli dostat k většímu množství insolvenčních řízení. Případy dlužníků se přidělují takzvaným kolečkem: správci jsou podle svého sídla zapsaní u příslušného soudu, který jim dodává dlužníky popořadě, aby se na všechny dostalo rovnoměrně. Každá další, byť fiktivní pobočka násobí počet přidělených případů. Šéfovi resortu Robertu Pelikánovi se nelíbilo, že na tento model, v němž jde o stovky milionů, mohou doplácet dlužníci i věřitelé, protože správci nemohou zvládat práci tak, aby dlužníkovi pomohli najít nejlepší cestu k oddlužení a zároveň věřitelům vymohli co nejvíce peněz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…