Podivný případ Kramný se znovu otevře. Europoslanec žádá potrestání soudních znalců

14.05.2020 19:16

Europoslanec Tomáš Zdechovský se znovu vrátil k případu Petra Kramného, jenž byl odsouzen za vraždu své osmileté dcery a šestatřicetileté manželky v Egyptě na dovolené. V roce 2013. Kramného případ bude znovu otevřen. Ukázalo se totiž, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už neexistuje.

Podivný případ Kramný se znovu otevře. Europoslanec žádá potrestání soudních znalců
Foto: ReproYoutube, bar
Popisek: Petr Kramný jde před soud
reklama

„Krajské státní zastupitelství v Ostravě vydalo rozhodnutí o obnovení řízení v případu Petra Kramného. Stalo se tak na základě nových skutečností, předně prokázání faktu, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nikdy nebyl oficiálně registrovaný a v současné době už neexistuje. Naděje tak svitla nejen Kramnému odsouzenému na základě pochybných posudků k odnětí svobody na 28 let, ale i pro lékařské znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří dostali za své posudky 2 roky podmínku a 5 let zákaz činnosti,“ napsal europoslanec na svém webu.

Případ by tedy měl být znovu otevřen a měly by být posouzeny nově zjištěné okolnosti. Podle Zdechovského by si měl stát posvítit na lékařské znalce Margitu Smetanovou, Pavla Dokoupila a především Františka Vorla.

„Revizní znalecký posudek v kauze Petra Kramného, který vypracovalo Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice, nikdy nebylo jmenováno ministerstvem zdravotnictví a tento znalecký ústav nikdy nebyl zapsán v Ústředním věstníku ČR, což jsou dvě zcela základní podmínky, aby nějaká instituce vůbec posudek mohla udělat,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v kauze dlouhodobě angažuje a inicioval i prověření ústavu.

Případ Petra Kramného, kterým se ústav zabýval, byl prý prvním případem s horní trestní sazbou přesahující pět let. Dodaný posudek prý navíc neobsahoval znaleckou doložku.

„Nyní jsem si proto už jistý, že kauzu Petra Kramného půjde zařadit mezi nejspornější případy vraždy v polistopadové historii. Samozřejmě netvrdím, že je Kramný zcela nevinný, je ale jisté, že Monika a Klára Kramných zřejmě nezemřely tak, jak je uvedeno v rozsudku soudu,“ dodal Zdechovský s tím, že pravou příčinu smrti už teď pravděpodobně nebude možné zjistit. V tělech totiž od převozu z Egypta chyběly žaludky pro prověření možné otravy a klíčové důkazy z pitvy neoprávněně zničil znalec Igor Dvořáček,“ pokračoval europoslanec.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…