Podle NKÚ ROP Jihozápad umožnil nemocnicím nákupy až za 12násobek cen

12.01.2015 11:38 | Zprávy
autor: vam, čtk

Nákupy vybavení až za 12násobek skutečných cen umožnil zdravotnickým zařízením Regionální operační program Jihozápad (ROP). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila dnes ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Nemocnice také podle úřadu neoprávněně slučovaly nákupy levnějších věcí, aby dosáhly na dotace. ROP Jihozápad spravuje evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji. NKÚ proto podal oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně.

Podle NKÚ ROP Jihozápad umožnil nemocnicím nákupy až za 12násobek cen
Foto: topgrant.cz
Popisek: Ilustrační mapa regionálních operačních programů

NKÚ prověřoval dotace za roky 2007 až 2013, a to pro Nemocnici České Budějovice, Nemocnici Tábor, Privamed Plzeň a Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje. "Regionální rada (ROP Jihozápad) špatně nastavila indikátory, které měly mimo jiné sloužit k hodnocení projektů a stanovení optimálních rozpočtů. Hodnoty neodpovídaly reálným cenám. Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v Nemocnici Tábor by optimální cena byla podle indikátorů rady téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale činila 21 milionů," uvedla Málková. Vyjádření nemocnic ČTK zjišťuje.

Ceny nakupovaných přístrojů se lišily až o stovky procent

Vedení ROP tedy podle Málkové nemohlo vyhodnocovat, jestli byly investice ve zdravotnických zařízeních opravdu efektivní. Různé nemocnice pak nakupovaly stejné přístroje za ceny, které se lišily až o stovky procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…