Podle NKÚ nemá Chovancovo ministerstvo koncepci pořizování vybavení pro hasiče

13.04.2015 8:40

Ministerstvo vnitra nemá koncepci nákupu vybavení a výstavby zázemí pro hasiče, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo často měnilo objem a dobu trvání investičních programů, ukázala kontrola čtyř z nich. ČTK to dnes sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková. Vyjádření ministerstva vnitra ČTK zjišťuje.

Podle NKÚ nemá Chovancovo ministerstvo koncepci pořizování vybavení pro hasiče
Foto: red
Popisek: Na Praze 1 se prezentovaly hasičské sbory prací s těžkou technikou
reklama

Kontrolní úřad prověřoval peníze vynaložené v letech 2009 až 2013. "Například u jednoho z kontrolovaných programů byl původní rozpočet třikrát upraven a program prodloužen z roku 2014 do roku 2017. Peněžní prostředky byly přitom nejdříve dvakrát navýšeny o celkem 1,8 miliardy korun a pak sníženy o 450,8 milionu korun," uvedla mluvčí.

Není zřejmé, jak programy přispěly ke zlepšení vybavenosti HZS

Podle NKÚ se sice v rámci investičních programů pořizovaly hasičské stanice a technika, dokumentace ale neobsahovala cíle programů a způsoby jejich dosažení. "Není proto zřejmé, do jaké míry jednotlivé programy přispěly ke zlepšení vybavenosti Hasičského záchranného sboru ČR (HZS).

Dokumentace programů se podle Málkové naopak upravovala tak, aby odpovídala skutečnosti. Investiční program Reprodukce majetku HZS tak počítal do konce roku 2011 se stavbou 13 nových hasičských stanic, v lednu 2012 byl ovšem jejich počet snížen na dvě. "Tato výrazná změna nebyla nijak zdůvodněna. V programu nebyla určena místa plánované výstavby stanic a odhad jejich jednotkové ceny se lišil od skutečnosti." doplnil NKÚ.

Pražští hasiči při stavbě stanice v Modřanech porušili rozpočtovou kázeň

Kontrola 37 konkrétních investic do pořízení movitého a nemovitého majetku za víc než 636 milionů korun podle NKÚ odhalila jediné vážnější pochybení. Pražští hasiči při stavbě stanice v Modřanech porušili rozpočtovou kázeň ve výši 300.000 korun, když uhradili fakturu dříve, než předpokládala smlouva. Za inženýrskou činnost spojenou se získáním stavebního povolení zaplatili dřív, než bylo povolení vydáno.

Menší nedostatky našel NKÚ při rekonstrukci Víceúčelového zařízení ve Zbirohu. "Ministerstvo vnitra v tomto případě například rozdělilo investiční akci na tři samostatné etapy, které pak byly zadávány v jednodušších a méně transparentních typech řízení," podotkla mluvčí.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…