Podle Sobotky by měl Zeman kandidáty na profesory jmenovat

06.05.2015 16:06

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za to, že trojice akademiků, které prezident Miloš Zeman nechce jmenovat profesory, splnila zákonné podmínky. Hlava státu by to měla respektovat a jmenovat je, řekl dnes Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle Sobotky by měl Zeman kandidáty na profesory jmenovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem je podle Hradu minulost kandidátů. Akademici rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes kvůli sporu zrušil čtvrteční slavnostní jmenování profesorů. Situaci se snaží uklidnit svoláním schůzky s prezidentem a některými rektory. Kdy se setkání uskuteční, zatím není jasné.

Sobotka i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek Chládkovu iniciativu uvítali. Sobotka má také za rozumné, že bylo odloženo slavnostní jmenování. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že by měl prezident změnit své rozhodnutí. Kandidáti podle něj splnili zákonné podmínky. „Já se domnívám, že pan prezident by měl toto respektovat a měl by je jmenovat,“ řekl ministerský předseda.

Sobotka i Bělobrádek se shodují v tom, že kvůli chování Zemana není důvod náhle měnit vysokoškolský zákon, který jmenování profesorů upravuje. Stejný názor má ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). „Ohledně povinnosti prezidenta jmenovat profesory by byl zajímavý výsledek případného soudního posouzení, přinejmenším řádného odůvodnění rozhodnutí,“ napsal v textové zprávě ČTK. Prezident by podle něj měl respektovat akademické svobody a samosprávu vysokých škol.

Procedura jmenování profesorů je ostře sledována od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Uvažovalo se o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat. Tato pravomoc prezidentovi má zůstat i podle novely vysokoškolského zákona, kterou nedávno schválila vláda.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…