Půldruhého roku trvající průzkum TI se zabýval 19 z 28 zemí EU a také Evropskou komisí, europarlamentem a Radou EU. Věnoval se přitom třem hlavním oblastem: transparentnosti vztahů mezi lobbisty a zástupci veřejných institucí, otázce integrity spojené například s tím, že vysoce postavený zástupce státu odejde pracovat pro soukromý sektor, a rovnému přístupu všech občanů k relevantním informacím.
Většina Evropanů si myslí, že rozhodování jejich vlád ovlivňují zájmy velkých hráčů
Místopředsedkyně TI Elena Panfilovová dnes v Bruselu před novináři zdůraznila, že výsledný materiál není nutně zprávou o korupci, hodně prý ale souvisí s nízkou důvěrou občanů zemí EU vůči jejich vládám a veřejnému rozhodování. Už v roce 2013 totiž průzkum TI ukázal, že 58 procent evropských občanů je přesvědčeno, že rozhodování jejich vlád zcela či z velké části ovlivňují zájmy několika velkých hráčů.
"Lobbing je zásadní součástí zdravé demokracie. Když ale určité zájmy podpořené penězi a kontakty začnou politickému rozhodování dominovat, demokracii to neprospívá," poznamenal dnes evropský ředitel TI Daniel Freund. Upozornil zároveň, že pravidla se napříč unií výrazně liší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk