Podle onkologické kapacity je na tom české zdravotnictví dobře. Špičkovou péči tu dostane kdokoliv, to prý jinde není

03.04.2014 21:28 | Zprávy

Česká republika má onkologickou péči na evropské úrovni, a navíc je i plošná, prohlásil v Hyde parku ČT předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Stále prý ale máme co dohánět v komunikaci lékařského personálu s pacienty.

Podle onkologické kapacity je na tom české zdravotnictví dobře. Špičkovou péči tu dostane kdokoliv, to prý jinde není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„My máme velkou síť onkologických center, kam přicházejí ti nejvážněji nemocní. A ti tu nejnáročnější péči dostanou vždy. Já si myslím, že organizace péče je na evropské úrovni a že některé státy by nám ji mohly i závidět,“ myslí si Vorlíček.

Oproti například USA také poskytujeme kvalitní péči plošně. „Spojené státy americké mají řadu špičkových onkologických ústavů, které jsou nejlepší na světě. To ale neznamená, že se tam mohou léčit všichni. Plošně je na tom Česká republika velmi dobře,“ uvedl.

Kuřáci ať platí víc

Souhlasí s tím, aby byla výše zdravotního pojištění diferencována v závislosti na životním stylu a návycích lidí. „Já s tím strašně souhlasím. A už dlouho to hlásám. K člověku by mělo být přistupováno jako k pojištění automobilu. Člověk by měl mít bonus, pokud se chová dobře. Ten, kdo kouří a chová se rizikově, ať platí víc,“ prohlásil s tím, že by ale byl problém s dokazováním.

Předseda onkologické společnosti také prozradil, že má skeptický postoj k protonovému centru, které bylo otevřeno v Praze. „Od roku 2006, kdy se poprvé mluvilo o výstavbě, naše společnost říkala, že se protonové centrum neuplatní v České republice dostatečně, protože pacientů bude málo, a že spíše potřebujeme peníze na kvalitnější zařízení. Teď se centrum postavilo, má obrovskou kapacitu, ale tu čeští pacienti nenaplní,“ obává se Vorlíček.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …