Podle šéfa ŘSD se zvlní celý úsek D47 u Ostravy

26. 1. 2012 8:55

Postupně se zvlní celý 8,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D47 mezi Bělotínem a Ostravou. V dnešním vydání deníku E15 to řekl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba. Problematický materiál podle něj stavbaři použili v rozporu se smlouvou po celé délce úseku a bobtnání se projevuje na 2,5 kilometrech. Zhotovitel stavby, firma Eurovia CS, naopak tvrdí, že se zvlnilo pouze 600 metrů silnice a chyby jsou na straně ŘSD.

Podle šéfa ŘSD se zvlní celý úsek D47 u Ostravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kolorit našich silnic, aneb musíme to opravit
reklama

Ředitel Eurovie Martin Borovka sdělil v úterním vydání E15, že bobtnající materiál je pouze na úseku o délce 1,9 kilometru. "A hýbe se jen dvakrát tři sta metrů. To přepočteno znamená, že je to škoda maximálně za 125 milionů korun," uvedl. Takzvaný studený odval, který byl údajně při stavbě použit a později nabobtnal, si podle Borovky přálo právě ŘSD.

Firma použila ocelárenskou strusku přes striktní zákaz, tvrdí ŘSD

S tím ovšem šéf ředitelství Poruba zásadně nesouhlasí. "Argumenty, jež používá ředitel Borovka o tom, že za zvlnění může ŘSD, protože si údajně objednalo vadný materiál, nejsou pravdivé," řekl deníku. Doplnil, že celková výše škod na D47 se zatím vyčíslit nedá. Už na začátku ledna ale Poruba novinářům oznámil, že ředitelství bude prověřovat i další lokality a škody jdou do stamilionů korun.

Stavbaři podle něj nepoužili jen studený odval, ale také ocelárenskou strusku. "Ta prokazatelně a nezpochybnitelně bobtná. Posudek společnosti Unigeo, který je součástí dokumentace, výslovně zakazuje použít ocelárenskou strusku. Přesto byla zhotovitelem použita v rozhodující míře," uvedl Poruba. "Vedle toho jsou předmětem šetření vlastnosti použitého studeného odvalu a dodržení mocnosti jednotlivých vrstev násypu," dodal.

Smlouva dovolovala stavbařům přidávat do všech vrstev jedině kvalitnější a dražší vysokopecní strusku, tvrdí šéf ŘSD. Jaké materiály se na stavbu dovážely, měla kontrolovat pro ředitelství externí firma, Dopravoprojekt Brno. ŘSD proto uplatňuje reklamaci vad na D47 i vůči Dopravoprojektu.

Eurovia dělá mrtvého brouka

Kromě zvlněné vozovky chce ŘSD na D47 reklamovat také stovky vad na mostech, ačkoli Eurovia i v tomto případě obviňuje ze špatného postupu samotné ředitelství. "S těmi mosty není žádný problém. A už vůbec nepřipouštíme pochybení na naší straně. My tvrdíme, že ŘSD neplní manuál údržby," řekl deníku Borovka. Podle Poruby jsou ale mosty v takovém stavu, že doporučená běžná údržba již nepomůže. "V manuálech je napsáno, že mezi sousedními pilíři a opěrami mostu může být výškový rozdíl maximálně deset milimetrů. Už teď je to více," sdělil.

Eurovia se prý jen chce zbavit odpovědnosti. "Zhotovitel dělá mrtvého brouka, aby v listopadu 2012 veškerá garance na jeho straně padla a stát mu to zaplatil podruhé," řekl E15.

Stavbu dálnice D47 prověří expertní komise sestavená ministerstvem dopravy. Skupina prostuduje stovky právních a technických dokumentů k D47, a po prozkoumání 900 údajných vad reklamovaných ze strany ŘSD doporučí další postup reklamace. Už v květnu končí některé záruční lhůty, takže expertní skupina bude muset s kontrolou spěchat. Pravděpodobně tedy nebudou její členové fyzicky přítomni u kopaných sond, které plánuje ŘSD, neboť s těmi není možné čekat.

Problematický úsek dálnice postavilo za 4,3 miliardy korun konsorcium firem v čele se společností ODS-Dopravní stavby Ostrava, kterou v roce 2009 převzala Eurovia CS. Úsek je v provozu od prosince 2007. Severomoravská D47 se začala budovat v roce 2004, nyní se stavba blíží ke svému konci. Zbývá dostavět poslední část mezi Bohumínem a hranicemi s Polskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…