Soud v Bellinzoně loni v říjnu odsoudil bývalé manažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého k nepodmíněným trestům vězení za podvody a praní špinavých peněz. Začátkem června jim doručil rozsáhlý písemný rozsudek, na jehož základě se odvolali k nejvyšší soudní instanci v Lausanne.
Vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana 28. července 1999 rozhodla, že prodá zbývajících 46 procent akcií MUS společnosti Investenergy, napojené na skupinu Appian. Investenergy, skrytě patřící exmanažerům, předtím za peníze MUS získala těsnou většinu akcií MUS.
Stát za akcie dostal 650 milionů korun, podle švýcarského soudu mnohem méně, než činila jejich hodnota. Soud odhadl rozsah škody způsobené České republice na 97,3 milionu švýcarských franků, tedy něco přes dvě miliardy korun.
Podle rozsudku se vláda při prodeji stala obětí podvodu
Podle rozsudku se vláda při prodeji stala obětí podvodu obžalovaných. Ministři odhlasovali prodej proto, že se domnívali, že prodávají akcie americkým investorům ve skupině Appian, že tento investor získal většinu v MUS legálně a že chce být pro MUS dlouhodobým partnerem, který přinese do regionu velké finanční sumy, shrnují švýcarští soudci. Důvěryhodnost celé operaci dodával bývalý vysoký představitel Mezinárodního měnového fondu Jacques de Groote, jednající jménem Appianu.
Nicméně Appian jen kryl skupinu českých investorů, nevlastnil ani jednu akcii a většinu akcií skupina Investenergy, vlastněná obžalovanými, získala ilegálně, uvedl soud. Appian ani čeští investoři neměli nikdy v úmyslu investovat do MUS a do regionu ani cent. A de Groote přes svou reputaci poskytoval českým úřadům a médiím lživé informace a ujištění, zdůraznili soudci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk