Podmínkou pro přijetí Srbska do EU je dialog s Kosovem, prohlásil Nečas

17.12.2012 15:07

Česká republika podporuje integraci Srbska do Evropské unie, ale za klíčovou podmínku považuje přímý dialog mezi Bělehradem a Prištinou. Po pondělní schůzce se srbským protějškem Ivicou Dačičem v Bělehradě to prohlásil český premiér Petr Nečas. Dačić s Nečasem se během jednání také shodli na tom, že politický a hospodářský potenciál vzájemných vztahů je veliký, Česko se chce v této balkánské zemi ucházet o řadu investičních projektů. Informuje ČTK.

Podmínkou pro přijetí Srbska do EU je dialog s Kosovem, prohlásil Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Jsme připraveni srbské úsilí (o evropskou) integraci nejen politicky podporovat, ale také nabízíme i pomoc a zkušenost s vyjednáváním o vstupu do Evropské unie," řekl Nečas. Připomněl, že pro Česko je jednou z priorit rozšíření EU o země západního Balkánu, což bude pro tento region znamenat stabilitu a prosperitu.

Česko je největší zastánce srbského členství v EU

Dačić v této souvislosti poděkoval Praze za diplomatickou podporu a zdůraznil, že Česko patří v Bruselu k největším zastáncům možného srbského členství v EU.

"Jsme si také plně vědomi toho, že kvalita přímého dialogu mezi Bělehradem a Prištinou nezávisí pouze na srbské straně, k dialogu musí být dva," řekl český premiér o podmínce, která otevírá Srbsku dveře do evropského bloku. Zároveň ocenil pokrok, kterého Priština a Bělehrad v posledních měsících dosáhly.

Nečas do Srbska přijel podpořit české firmy

Dalším tématem schůzky Nečase s Dačičem byly hospodářské otázky. České společnosti se zajímají o investice do srbské energetiky a infrastruktury, například o modernizaci a elektrifikaci železniční tratě mezi městy Niš a Dimitrovgrad. Důležitost vzájemných vztahů zdůraznil Nečas i tím, že ho do Srbska doprovází zhruba pět desítek podnikatelů.

Na programu návštěvy Bělehradu je mimo jiné schůzka s prezidentem Tomislavem Nikoličem, s předsedou Národní skupštiny, srbského parlamentu, Nebojšou Stefanovičem a bělehradským primátorem Draganem Djilasem. Nečas se v závěru dne spolu s Dačičem zúčastní podnikatelského fóra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…