Podnětů ke kontrole GIBS byla celá řada, tvrdila ministryně Schillerová. A Český rozhlas začal pátrat

12.04.2018 19:42

Premiér v demisi Andrej Babiš zhruba před dvěma měsíci požádal Ministerstvo financí, aby učinilo na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) kontrolu. Vyjádřil se, že má pochybnosti o tom, jak tato inspekce hospodaří a Murín dává mnoho peněz na odměny a zvýšení platů zaměstnanců, i když je GIBS málo efektivní. Podle ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) však přišla celá řada podnětů ke kontrole inspekce, a premiérův podnět proto nebyl ten rozhodující. Server iROZHLAS.cz proto pátral, o jaké ostatní podněty šlo, a zjistil zajímavé informace.

Podnětů ke kontrole GIBS byla celá řada, tvrdila ministryně Schillerová. A Český rozhlas začal pátrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí
reklama

„Kontrola GIBS byla zahájena nejen na základě podnětu pana premiéra, to byl pouze jeden z podnětů, ale na základě celé řady podnětů,“ uvedla Alena Schillerová na začátku března v Poslanecké sněmovně důvod kontroly. Server iROZHLAS.cz si proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal přehled veškerých podnětů, na základě kterých resort kontrolu zahájil, stejně jako jejich kopie. A odhalil, že šlo ve výsledku celkem o tři podněty na kontrolu GIBS: od premiéra, jedné fyzické osoby a anonyma.

První anonymní podnět doputoval na úřad Schillerové na začátku února. O několik dnů později podal takzvaný návrh na provedení veřejnosprávní kontroly premiér v demisi Andrej Babiš. Ten třetí došel na ministerstvo počátkem března. Dva podněty ministerstvo odmítlo poskytnout s odkazem na osobní údaje a také prý kvůli tomu, že informace vznikla bez použití veřejných prostředků. Zaslalo ale kopii podnětu premiéra Babiše.

„Ve vazbě na informace, které jsem obdržel, navrhuji provedení finanční kontroly skutečností rozhodných pro hospodaření s veřejnými prostředky, zejména při vynakládání veřejných výdajů,“ uvedl v dopise premiér a dodal, že se domnívá, že tato kontrola přispěje k naplnění hlavních cílů finanční kontroly ve veřejné správě včetně prověření, zda dochází k hospodárnému, efektivnímu a účelnému výkonu veřejné správy.

„Resort se opíral o čtyři základní fakta – například o to, že jde právě o předsedu vlády,“ uvedl ve své odpovědi na dotaz redakce iROZHLAS.cz, z jakého důvodu vyhodnotilo ministerstvo podnět premiéra Babiše jako důvodný, tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Dodal také, že pro zařazení kontroly do plánu není rozhodující počet přijatých podnětů, nýbrž rozsah, obsah a relevantnost rizikových skutečností, na které tyto podněty poukazují.

  • Původní zdroj ZDE

Na to, jestli by ministerstvo zahájilo kontrolu i bez podnětu od Andreje Babiše, Žurovec odpověděl, že s ohledem na analytické práce provedené na základě zpracování primárních rizikových informací byl tento subjekt evidován jako subjekt k zařazení do plánu kontrolní činnosti. Ministerstvo tak zahájilo kontrolu 21. února a týká se hospodaření s veřejnými prostředky za roky 2016 a 2017 včetně nastavení a funkčnosti vnitřního kontrolního systému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…