Podnikatel Frolík: Bez reforem by bylo hůř. Vláda je jen neumí vysvětlit

19.03.2012 20:45

Vládní reformy jsou nutné, je přesvědčen podnikatel a člen svazu průmyslu a dopravy Zbyněk Frolík, který byl hostem pondělního pořadu Impulsy Václava Moravce. Podle Frolíka jsou protesty a demonstrace obyvatel České republiky pouze důsledkem neschopnosti členů vlády komunikovat s veřejností.

Podnikatel Frolík: Bez reforem by bylo hůř. Vláda je jen neumí vysvětlit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně

Podnikatel Frolík se neztotožňuje s názorem o asociálních reformách, kterou sdílí značná část obyvatel České republiky. „Reformní kroky se zdají velmi tvrdé, vypadá to, že jsou proti lidem. I když já osobně si to nemyslím, protože kdybychom neprocházeli těmi reformami, které je nutné udělat, tak by v konečném důsledku bylo ještě hůře,“ řekl Frolík v rádiu Impuls.

Vláda neumí lidem reformy vysvětlit

Protesty lidí proti reformám jsou podle úspěšného podnikatele pouhým důsledkem neschopnosti vlády své záměry vhodně přetlumočit veřejnosti. „Je to do jisté míry dáno tím, že kultura projevu, vysvětlování, komunikace vlády je tak trochu pozadu,“ vysvětlil Frolík. „Také žabomyší války mezi jednotlivými stranami dehonestují způsob, jak vláda navenek vyznívá.“

Stávky rozhodně nebere na lehkou váhu, zároveň je ale přesvědčen, že žádné radikální vyústění protestů se nechystá. „Já si myslím, že levicové strany či odboráři projeví svůj názor, ale že to nepovede k žádné zásadní radikalizaci,“ podotkl Frolík.

Školné je logické vyústění

Kladný postoj zaujímá Frolík i vůči vysokoškolské reformě i se školným. „Školné je správným krokem, notabene bude v budoucnosti stejně na školách vyžadováno,“ tvrdí podnikatel, podle něhož je školné - které už ministr školství Josef Dobeš kvitoval - správným krokem k dalšímu rozvoji jednotlivých škol. „Je vhodnější zreformovat i řízení vysokých škol směrem ke kvalitě. To vedení pak přesvědčí i veřejnost, že to školné je nutné,“ doplnil.

V pořádku je podle něho i privatizace majetku vysokých škol. Zásadní je pouze otázka, jakým způsobem školu daný podnik vlastní a zda tímto majetkem i ručí za své závazky. Frolík zároveň poukázal na to, že ani starý systém samosprávy škol se v mnohých případech neosvědčil. „Ani samospráva škol tak jak je nastavená dnes, nezaručuje, že ta kvalita vzdělání bude zaručená stejně,“ uvedl a pro příklad si šel do Plzně. „Ten ‚pořádek‘ na plzeňských právech probíhal už víc jak deset let a tak dlouho trvalo, než se s tím začalo něco dělat."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…