Podnikatel Torubarov uprchl z Ruska. V Maďarsku mu plán překazila policie

11.12.2013 13:55

Ruský podnikatel Alexej Torubarov se snažil uprchnout před ruskými úřady. Chtěl se vrátit do České republiky, která ho v květnu vydala do Ruska i přes odpor tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Na maďarských hranicích ho ovšem zadržela policie. Informuje server Lidovky.cz.

Podnikatel Torubarov uprchl z Ruska. V Maďarsku mu plán překazila policie
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto
reklama

Podnikatel, který byl v Rusku obžalovaný z rozsáhlého podvodu, nejdříve uprchl na Ukrajinu. Odtud se snažil pěšky ve sněhu přejít do Maďarska. V noci z neděle na pondělí ho ovšem vyčerpaného a promrzlého zadržela maďarská cizinecká policie. 

Torubarov se k nebezpečnému podniku rozhodl kvůli obavám o svůj život. Při zadržení u sebe neměl ani pas.

Podle Hany Demeterové z organizace Help a Man, jež se Torubarovým případem dlouhodobě zabývá, je podnikatel nyní v táboře pro uprchlíky a není jisté, jak dlouho tam zůstane. "Je ve velmi složité situaci a bojí se o život," vysvětlila Demeterová, která se za Torubarovem vydala. 

Torubarov se obává, že by z ruské vazby nevyvázl živý

Pro Torubarova se v listopadu zkomplikovalo hlavní líčení u soudu ve Volgogradu. Ačkoliv byl vyšetřován na svobodě, jeho bývalí obchodní partneři požádali soud o návrat podnikatele do vazební věznice. Údajně kvůli výhrůžkám.

"Vyšetřovatel mu navíc opět zpřísnil obvinění, hrozí mu tam pět až deset let, přičemž po vydání z Česka zmírnil obvinění se sazbou jeden až pět let. Má strach, že z vazby by se nedostal živý," dodala Demeterová.

Díky evropskému soudu může Torubarov žádat o azyl v Maďarsku

Teď má Torubarov dvě možnosti. Může požádat o azyl v Maďarsku, nebo požádat o vydání do České republiky.

"V listopadu evropský soud v Lucemburku rozhodl ve věci jiného žadatele o azyl v jiném státě, že pokud se v některé zemi EU zachází se žadatelem nedůstojně a jsou narušována jeho práva, může požádat o azyl v jiné zemi. Kdyby poukázal na nezákonnost vydání z Česka, mohl by žádat o azyl v Maďarsku," myslí si Demeterová.

Poukázala tak na fakt, že bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vydal Torubarova do Ruska ještě před skončením azylového řízení. Skutečnost kritizovaly lidsko-právní organizace, podle nichž došlo k porušení mezinárodních smluv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…