Podraz Václava Moravce? Dohra pořadu. Odborná a rázná

24. 5. 2020 0:00

„Martin Kuba si vzal slovo a poučoval ministra jako úplného neználka. Moderátor v té chvíli přestal moderovat,“ pozastavil se nad dnešní debatou bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem v Otázkách Václava Moravce šéfredaktor on-line Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt. Na Vojtěcha měl být podle něj Moravcem udělaný podraz. „Zesměšňovat ministra pérováním na odborných metodologických detailech,“ vyčítal a popsal, co si o oné debatě myslí.

Podraz Václava Moravce? Dohra pořadu. Odborná a rázná
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec
reklama

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19172 lidí
Moravec dnes během diskuse zabrousil k tématu promořenosti celé společnosti koronavirem, načež se Kuba s Vojtěchem začali dohadovat o to, kolik Čechů, Moravanů a Slezanů nemoc COVID-19 prodělalo, nebo spíše kolik obyvatel, kteří prošli nemocí, se podařilo odhalit. Během této debaty to Vojtěch dosti od Kuby schytával za svou neznalost v rámci různých druhů testování. A reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Utrpěl jsem OVM s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a doktorem Kubou z ODS. Kuba celkem mediálně šikovně dostal ministra do úzkých ohledně testování promořenosti. Mám ale k debatě výhrady,“ započíná svůj výčet farmaceut Tomáš Cikrt.

Kubu zhodnotil, že to od něj bylo politicky „výtečné vystoupení“. „O moc lepší, než když kdykoliv mluví docent Svoboda. Kuba je srozumitelný a úderný, přitom má své názory zasazeny do jasného ideologického rámce,“ popsal.

Avšak věcně debatu vnímá jako „podraz od moderátora“ Václava Moravce. „Zesměšňovat ministra pérováním na odborných metodologických detailech, které divák, ba ani odborník nemůže posoudit přes TV obrazovku, je podle mne neslušné. Moravec mohl do této debaty pozvat profesora Duška a ten zase úplně stejně mohl zesměšnit Kubu, ale taky by to nebylo správné. Tahle diskuse patří na oborná fóra a pak především do recenzovaných, či odborně oponovaných publikací,“ podotýká.

Kuba podle něho jen využil prostor, který mu Moravec nechal. „Vzal si slovo a poučoval ministra jako úplného neználka. Moderátor v té chvíli přestal moderovat. Primárně tedy podpásová debata je vinou Václava Moravce,“ upozornil.

A závěrem poznamenal, že to „samozřejmě mediálně zvoral ministr“ Vojtěch. Vyčetl mu, že se vůbec „do detailní debaty nechal zkušeným mazákem Kubou vlákat“. „Měl ji překlenout tím, že Kuba má své grafy a moudra obhájit před odbornou veřejností a že takovou odbornou diskusi samozřejmě rád přivítá a zahrne do rozhodování, ale nebude ji vést přes televizní obrazovky a tečka,“ hodnotí Cikrt.

Fotogalerie: - Fronty na testy

V Praze začalo plošné testování na koronavirus. Zá...
Jinde se fronty nekonaly
Dokonce ani tam, kde bylo něco zadarmo
Dokonce ani tam, kde bylo něco zadarmo
Jinde se fronty nekonaly
Zavážka piva, zatím jen lahvového

V dnešních Otázkách Václava Moravce Kuba upozornil, že je třeba říct, že český stát provedl trochu jiný test promořenosti, který říká, že nemoc prodělalo méně než jedno procento populace, Kuba oponoval, že testy z jižních Čech ukazují něco jiného. Nemocných by prý mohla být dvě až tři procenta. „To už je rozdíl, protože když máme promořenost 0,3 procenta, tak je to asi 30 tisíc lidí, ale pokud to jsou tři procenta, tak už je to 300 tisíc lidí,“ zdůraznil Kuba.

Podle něj na koronavirus nelze hledět jako na božstvo, ale jako na nemoc, o které toho chceme vědět co nejvíc a efektivně s ní bojovat.  

Vojtěchovi též vyčetl, že situaci podcenil, když ještě v lednu tvrdil, že roušek bude dost, aby se o dva měsíce později ukázalo, že to není pravda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

13:01 Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

Tématem rozhovoru Martiny Kociánové s bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem byly dezinformace. …