Podrobnosti: Ivana Langera prý zadrželi v luxusní pražské ulici. A možná je prý všechno trochu jinak

13.10.2015 14:12

Policejní protikorupční útvar dnes od rána zasahuje na řadě míst republiky kvůli podezření z korupce. Mezi zadrženými je dle Práva také bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Od začátku se spekulovalo o tom, že zásah souvisí s kauzou prodeje solární elektrárny v jihočeském Ševětíně skupině ČEZ. Tuto kauzu podrobně zmapoval před několika dny časopis Respekt. Později ale server Neovlivní.cz perem své šéfky Sabiny Slonkové uvedl, že Langrovo zadržení a domovní prohlídky v jeho pražské i olomoucké nemovitosti souvisí nikoli se solární elektrárnou, ale s Langerovými kontakty a aktivitami na Olomoucku.

Podrobnosti: Ivana Langera prý zadrželi v luxusní pražské ulici. A možná je prý všechno trochu jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Podle Respektu protimafiánský útvar policie ÚOOZ prověřuje zhruba stomilionovou sumu, která měla dorazit k jednomu ze dvou hlavních garantů stavby solární elektrárny v Ševětíně, olomoucké firmě IES Recycling. Tyto peníze detektivové podle informovaných zdrojů Respektu zmrazili na účtech firmy kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za takzvané vícepráce na stavbě, které se však údajně ve skutečnosti nestaly.

Celý text je ZDE

Celý případ je poměrně složitý. Podle zjištění Respektu totiž tři bývalí majitelé druhého garanta a dodavatele projektu, kterým byla firma Mapro, tvrdí, že podle jejich názoru neměla při stavbě solárního parku firma IES Recycling „jinou faktickou roli“, než aby si z projektu stahovala část peněz, a to buď za různé ve skutečnosti nerealizované dodávky, nebo za práce odvedené Maprem. Desítky milionů korun také měly podle nich odcházet ze samotného Mapra, a to například do pražské advokátní kanceláře, v níž od roku 2010 působí bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer.

Majitelé prodávající firmy nebyli nikdy zveřejněni

Projekt elektrárny v jihočeském Ševětíně vznikl před šesti lety. Patřil k prvním ze série obřích fotovoltaických parků, který polostátní gigant ČEZ koupil. Obchod oznámil ČEZ na silvestra 2009, ovšem jediné, co k transakci řekl, bylo, že prodávajícím projektu i pozemků je neznámá firma Gentley. Kupní cena ani majitelé firmy s anonymními akciemi nikdy nebyli zveřejněni. Později pouze vyšlo najevo, že celý projekt i se stavbou na klíč vyšel ČEZ na téměř tři miliardy korun.

Kdo úplně na začátku za Gentley stál a dal dohromady pozemky i velkou část projektu, ani teď není jasné, před koncem roku 2009, ještě před prodejem do rukou ČEZ, ale firmu převzala pražská společnost Energy Home System (EHS). Tu z poloviny ovládali stejní tři majitelé jako firmu Mapro, mezi nimiž byl hlavní postavou Jan Fišer, druhá polovina EHS patřila podnikateli se silničními radary a váhami pro kamiony Milanu Bednářovi.

Obchod byl nakonec dojednán tak, že EHS od původních (a dosud neznámých) vlastníků převezme firmu Gentley, uzavře smlouvy s hlavními dodavateli, jimiž bude vedle Mapra i IES Recycling, a takto si to jako balík koupí ČEZ. To se i stalo.

Stamilionový rozdíl z firmy odtekl neznámo kam

Jak výhodný to byl obchod, naznačují počty, že jen na transakci s Gentley měli mít podnikatelé výdělek kolem 100 milionů korun. Původní cena za firmu s projektem a pozemky totiž měla být kolem 350 milionů korun, ČEZ však za ni dal údajně zhruba 450 milionů. Stomilionový rozdíl mezi nákupem a prodejem ale podle Fišera i jeho dalších dvou společníků někam ze skupiny odtekl a oni nevědí kam. Stejně tak prý přesně nevědí, kde skončil zisk v řádu stovek milionů z celé výstavby Ševětína, což byl podle nich i jeden z důvodů, proč se také později obrátili na policii.

Milan Bednář se o transakci s ČEZ ani o EHS podrobněji bavit nechtěl s vysvětlením, že bližší podrobnosti tohoto obchodního případu podléhají obchodnímu tajemství. K údajnému zmizení stamilionového zisku dodal, že je to „nepravdivá informace“.

Byl převod podílů podvodem?

Krátce po podpisu kontraktu s ČEZ se Fišer a jeho dva kolegové překvapivě už v půlce ledna 2010 vzdali svých podílů v Mapru, které se přitom stalo hlavním stavebníkem lukrativní zakázky. Všichni tři majitelé podle oficiálních listin své podíly prodali jen za nominální cenu, pouhých 100 tisíc korun, a to svému kolegovi Bednářovi.

Ti ale tvrdí, že nic nepřevedli, že prodej byl podvod, na který přišli, až když se transakce později objevila v obchodním rejstříku. „Naše podpisy na smlouvách byly prostě zfalšované,“ tvrdí Fišer. Nakonec to ale prý „skousli“ a ve firmě pracovali jako manažeři, protože Bednář jim údajně situaci vysvětlil tak, že potřebuje mít jako garant celého projektu nad firmou kontrolu. Navíc prý měli domluvu, že se jim později po dokončení zakázky podíly zase vrátí. Jednání se však táhla, a když prý později zjistili, že z firmy odtékají peníze, začali se obávat, že firmu ani podíl na zisku nezískají, a loni tak podali na převod podílů žaloby k soudu a také trestní oznámení.

Převod si přál Langer?

Milan Bednář nicméně podvod odmítá. Tvrzení o falešných podpisech je tak podle něj zcela absurdní. Stejně tak odmítá, že by z Mapra odtékaly neoprávněně nějaké peníze.

Bývalí majitelé přitom přidávají ještě další závažný důvod, proč prý k převodu firmy došlo. „Pan Bednář nám řekl, že si takové uspořádání přeje bývalý politik Ivan Langer,“ říká Fišer. Důvodem, proč by něco takového tehdy ještě poslanec Langer dělal, mohla být údajně snaha, aby měl jejich partner v projektu firmu i s penězi plně pod kontrolou. Bednář se podle Fišera s Langerem znal, později také zjistili, že advokátní kancelář Pečený a partneři, s níž Langer spolupracoval (dnes je jejím společníkem), poskytovala Mapru, jak už bylo řečeno v úvodu, právní služby v souvislosti se solární elektrárnou. „Víme o fakturách, ale ne o tom, že by firma ve skutečnosti nějaké služby dostala,“ uvádí Fišer.

Respekt závěrem přiznává, že to, kdo má či nemá v této kauze pravdu a co se skutečně kolem solárního obchodu odehrálo, je nyní těžké posoudit. Upozorňuje ale na to, že vyšetřování výše zmíněných zfalšovaných podpisů bylo odloženo s tím, že se podvod nestal. Bývalí vlastníci firmy sice měli v ruce posudek znalce, že jejich podpisy na smlouvách o prodeji firmy jsou skutečně falešné, protistrana však policii doložila svůj posudek jiného znalce, který dospěl k opačnému závěru, tedy že podpisy jsou pravé. A policie se přiklonila k závěru znalce protistrany, a podle ní tedy k podvodu nedošlo.

Nicméně proti takovému závěru teď bývalí majitelé podali stížnost, navíc ještě původní trestní oznámení rozšířili. Chtějí, aby se policie zabývala také výplatou peněz „Langerově“ advokátní kanceláři. Vyšetřování i této části akce tak zřejmě ještě může pokračovat.

Langera vyslechnou až v Olomouci

Server Neovlivní.cz  napsal, že Ivan Langer byl zatím jen zadržený. Policisté si pro něj přišli přímo do jeho bytu v pražské Pařížské ulici. Byl mu také předán příkaz k domovní prohlídce bytu, který obývá v Praze, a nemovitosti v Olomouci. „Prohlídka v obou objektech běží už od rána,” řekl serveru zdroj detailně obeznámený s případem.

Celý text je ZDE

Samotný výslech Langera se pak má uskutečnit v Olomouci, kam bývalého ministra vnitra za ODS policejní eskorta převeze během dne.

Podle zjištění Neovlivní.cz úřady domovní prohlídku v Langerových nemovitostech nenařídily v souvislosti se solární elektrárnou, ale kvůli Langerovým kontaktům a aktivitám na Olomoucku.

Jestli bude nakonec Ivan Langer, který je také nositelem dvojnásobné prověrky na nejvyšší stupeň utajení, v celé kauze obviněný, bude prý jasné asi až během středy.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

18:51 Cože? Lži! Babišovi ujely nervy, jde o oteplování. I o Šmardu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vrátil z dovolené v plné síle, což je patrné i na jeho „Čau, lidi”, v …