Podzemní železnice může být v Brně brzy, věří primátor Vokřál

5. 3. 2018 15:12

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) předpokládá, že pokud město bude intenzivně pracovat, nebudou Brňané na podzemní železnici čekat desetiletí, jako například na tramvaj k autobusovému nádraží na Zvonařce. Primátorova slova přinesla ČTK.

Podzemní železnice může být v Brně brzy, věří primátor Vokřál
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Petr Vokřál, ANO

Stát by ji měl podle něj zahrnout do investičních priorit. Primátor tak na dnešní tiskové konferenci obhajoval stavbu nového nádraží na místě dnešního dolního s podmínkou souběžné stavby podzemní železnice, jak ji minulý týden odhlasovali zastupitelé.

Nová trať nazývaná „severojižní kolejový diametr“ má spojit sever města s centrem a jihem. Odpojit se má od současné tratě od Tišnova buď za řečkovickou zastávkou, či za královopolskou stanicí, směřovat má směrem k Šumavské a pod centrem Brna by propojila současné a nové nádraží, a dále by pokračovala směrem k Chrlicícm, kde by se napojila na současnou trať.

„V územním plánu je jižní část až po Šumavskou, zároveň budeme po Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) chtít, aby zapojila i břeclavskou trať. Ze Šumavské na sever necháme studiemi prověřit dvě varianty, u nichž je potřeba posoudit ekonomiku a proveditelnost,“ řekl Vokřál. Zatím se podle něj spekuluje o tom, že by dvojkolejná trať pro elektrické vlaky stála 10 až 20 miliard korun. Zdůraznil ale, že zatím jde pouze o spekulaci.

Kritikům se nelíbí spojení problematiky nádraží s podzemní železnicí. Podle nich jde o stavby, které se časově nepotkávají. Například náměstek primátora Martin Ander (SZ) uvedl, že diametr může začít fungovat zhruba 20 až 30 let po dostavbě nádraží, souhlasí s ním i někteří opoziční politici. Pokud by to tak dopadlo, doprava na nové nádraží v odsunuté poloze bude do té doby fungovat pouze pomocí povrchové MHD. „Brno je připravené začít pracovat na přípravě veškeré potřebné infrastruktury,“ řekl dnes Vokřál. Podzemní železnice je v územním plánu, jinak se dosud nijak nepřipravovala. Investorem by měl být stát.

Jestli vláda podpoří stavbu nádraží se zapojením diametru, by se mělo rozhodnout do letních prázdnin. Existují čtyři varianty řešení odsunutého nádraží – některé s diametrem a některé bez něj. Stanovisko kraje a města, které podzemní železnici chtějí, se zatím neshoduje s preferencí SŽDC. Na konci března se má sejít řídicí výbor pro modernizaci brněnského železničního uzlu, poté by měla zasednout centrální komise Ministerstva dopravy a pak vláda. „Byl bych rád, aby se rozhodlo a začalo se s projekčními pracemi a aby Brno skutečně získalo moderní nádraží,“ řekl Vokřál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to nešlo počkat? Na sesli Kubery se „slétli supové“ z TOP 09 a STAN. A kolují slova Kalouska

7:09 A to nešlo počkat? Na sesli Kubery se „slétli supové“ z TOP 09 a STAN. A kolují slova Kalouska

Již dnes se sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců sená…