Pohádka o masakru ve Srebrenici. Obeznámený dokumentarista připomíná při výročí fakta, která jiní zamlčují

11.07.2016 20:02 | Zprávy

Jak to bylo s údajným masakrem v Srebrenici? Každý rok se 11. července připomíná výročí hromadné vraždy muslimských mužů a chlapců ve zmíněném městečku v Bosně a Hercegovině. Dokumentarista Václav Dvořák, který na toto téma připravuje film, se o tzv. Srebrenickém masakru rozepsal. Podle něho je oficiální příběh pohádkou, dílem manipulace a při pohledu na fakta nemohou údaje o osmi tisících obětech obstát.

Pohádka o masakru ve Srebrenici. Obeznámený dokumentarista připomíná při výročí fakta, která jiní zamlčují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Dvořák

„Na velkém kameni u vchodu do mezarje - muslimského pohřebiště ve srebrenických Potočari – je vytesána cifra 8.372. Má představovat počet „popravených nevinných muslimských mužů a chlapců“. Do kamene vytesaná cifra je zhmotněním narativu – příběhu, pohádky - který od konce války v Bosně šíří média v zemích Západu (rozuměj členské země aliance NATO). Opakují ho politici, novináři, západní ambasády tlačí na srbské politiky, aby i oni přikývli této verzi. Ale Srbům se do toho nechce. Vědí, jaká jsou fakta, a ta příběhu o 8372 popravených odporují,“ píše Dvořák v úvodu svého textu, který PL poskytl.

Režisér a dokumentarista nejprve vysvětlil, jak to v Srebrenici, starém hornickém městečku dříve fungovalo. „Žili tu vedle sebe bosenští Srbové i muslimové - Poturčenci, potomci Srbů, kteří přijali islám. Za Titovy Jugoslávie získali bosenští muslimové statut zvláštního národa a začali se psát s velkým M – Muslimové. Podle logiky tehdejšího jugoslávského vedení by se například Češi mohli národnostně dělit na Katolíky, Husity, Protestanty a největší z místních „národů“ – Ateisty. Každý uzná, že je to hloupost, ale v Bosně se tak stalo. Dnes, aby to nebilo tak do očí, byli přejmenováni na Bosňáky, Bosance, Bosňany či Bošňáky,“ připomíná.

Problémy dle jeho slov začaly přicházet, když se hroutila Jugoslávie. Tehdejší vůdce bosenských muslimů Izetbegović totiž chtěl vytvořit jednotný stát řízený podle islámského práva šaría. Václav Dvořák následně obsáhle popisuje příčiny konfliktu a průběh válečných let. Zvláště zdůrazňuje často nevzpomínané nájezdy krvavých muslimských jednotek Nasera Oriće, který vyhlazoval celé srbské vesnice kolem Srebrenice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dvořák , Srbsko , Mladić , Srebrenica , ICTY , Jugoslávie

autor: Radim Panenka

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …