Pojďte k nám, láká Rakušan občany po druhé demonstraci na Letné

19.11.2019 15:40

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan věří tomu, že se podaří domluvit širší spolupráci opozičních stran pro nejbližší krajské, ale i příští sněmovní volby. Uvedl to dnes v otevřeném dopise, který adresoval pořadatelům víkendové demonstrace v Praze na Letné, kde se sešlo až 300 000 lidí na protestu kvůli nynějšímu stavu politiky, napsala ČTK.

Pojďte k nám, láká Rakušan občany po druhé demonstraci na Letné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

Pořádající spolek Milion chvilek vyzýval mimo jiné k aktivnímu zapojení lidí do politiky. Rakušan na to uvedl, že jeho hnutí je otevřeno všem lidem.

Rakušan napsal, že STAN nabízí možnost zapojit se a společně měnit veřejný prostor k lepšímu. „Každý, kdo souzní s hodnotovým desaterem hnutí, se může stát naším registrovaným příznivcem s právy a povinnostmi plynoucími ze stanov,“ uvedl. Starostové chystají kampaň, která by měla oslovit další zájemce. „Jsme otevřeni aktivním lidem se svobodným, demokratickým myšlením,“ dodal Rakušan.

Starostové se snaží i o úpravu volebního systému, tak aby nezvýhodňoval velké strany, zmínil Rakušan další z apelů Milionu chvilek. „Hnutí STAN potřebovalo na jeden mandát v roce 2017 téměř 44 000 hlasů, zatímco hnutí ANO o něco málo přes 19 000,“ shrnul motivaci, kvůli které skupina senátorů STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a nezávislých koncem roku 2017 napadla volební zákony u Ústavního soudu.

„Spolu s tím budou také ústavní soudci rozhodovat o zrušení tzv. uzavírací klauzule pro koalice, která je v našem případě násobná, což s výjimkou Slovenska nemá v Evropě obdoby,“ uvedl Rakušan. V praxi to podle něj odrazuje od vzniku koalic. „Věřím, že se nám podaří domluvit širší spolupráci pro následující krajské i senátní volby, ale také ty sněmovní. Jen společně můžeme porazit populisty a dát této zemi naději na změnu,“ uvedl Rakušan.

Sobotní demonstrace se podle různých odhadů zúčastnilo 250 000 až 300 000 lidí. Pořadatelé mimo jiné vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) k odstoupení, opoziční strany pak vyzvali k tomu, aby se více otevřely veřejnosti, přišly s uskutečnitelnou vizí a posílily své volební šance koalicemi. Demonstranty současně organizátoři shromáždění vybídli, aby vstoupili do veřejného prostoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…