Pokud se nedohodneme s ministerstvem, přijdou protesty, zuřil šéf zubařů

11.11.2013 17:40

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz v pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu znovu pohrozil protesty ze strany zubařů, pokud od pojišťoven dostanou přidáno pouze nemocnice. Podle prezidenta je to nepřijatelné. Zubaři by prý potřebovali až 1,3 miliardy. Pomoci by mohlo i to, kdyby lidé platili více z vlastní kapsy.

Pokud se nedohodneme s ministerstvem, přijdou protesty, zuřil šéf zubařů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Pojišťovny nám na plomby hradí 220 korun, přičemž náklady se pohybují okolo 450 korun," upozornil Chrz s tím, že by rád, aby se peníze hrazené pojišťovnou alespoň blížily skutečným nákladům. Jak vyrovnat tento rozdíl? Například tím, že zubař přijme více pacientů. "Je to také dorovnáváno z jiných úkonů, které nejsou hrazeny pojišťovnami," prozradil v pořadu host.

Politici nenašli potřebnou odvahu

Tento systém může vést k tomu, že zubní lékaři mnohem více nabízejí služby, které pojišťovny nehradí, což nutí sahat do peněženek pacienty. Ne všichni pacienti na to ale mají, proto se lékaři obracejí na pojišťovny a tedy i na stát, aby nezkrachovali. Chrz v této souvislosti ocenil exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který uvažoval o příplatcích i za běžné plomby z kapes pacientů, ale jiní politici nenašli odvahu k tomu, aby tento krok dotáhli do konce. To je podle prezidenta velká škoda.

"Ale pokud dneska víme, že se zvýšila platba za státní pojištěnce, tak se domníváme, že se ozvat musíme," podotýká Chrz. Toto navýšení totiž ukazuje, že stát je schopen peníze nalézt a zubaři považují za správné, aby část z nich také obdrželi. Zatím se ale zdá, že takto získaných 4,7 miliard korun půjde výlučně do nemocnic, což se Chrzovi zdá neúnosné. „Kdybychom měli být úplně spokojeni, tak bychom ocenili nárůst 1,3 miliard, ale jsme si vědomi toho, že v této situaci je to nereálné. Je tedy třeba dát do zubní péče alespoň to, co je možné,“ pokračoval.

Pokud jednání s ministerstvem nakonec skončí špatně, nějaká forma protestu jistě přijde. Ordinace ale zřejmě zavřeny nebudou. Zubaři budou spíše pacientům popisovat, co je v systému špatně.

Zubařů přibývá

V pořadu také zaznělo, že v Česku existují regiony, kde je zubařů akutní nedostatek. V obecné rovině však platí, že mladých vystudovaných zubařů přibývá. Problém je ovšem v tom, že otevření nové ordinace stojí zpravidla více než dva miliony korun a tuto sumu má po ukončení studia k dispozici jen málo absolventů. V závěru vysílání Chrz prozradil, že komora vyjednává s bankami o možnosti poskytnout začínajícím zubařům finanční prostředky za výhodnějších podmínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…