Pokud to viděli Sobotka, Fiala či Okamura, musí zuřit... Expert je ohromen tím, co říkal Babiš u Jílkové o uprchlících

25.09.2015 9:55

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Důležitým mezníkem se stal čtvrteční pořad České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou – podle politologa Jana Kubáčka. „Tímto pořadem jsme byli svědky startu nové etapy Andreje Babiše. Skeptického vůči imigrantům,“ prozradil ParlamentnímListům.cz. V rámci krajské kampaně se Andrej Babiš bude podle něj snažit vytvořit dojem, že on je ten skeptičtější, kritičtější.

Pokud to viděli Sobotka, Fiala či Okamura, musí zuřit... Expert je ohromen tím, co říkal Babiš u Jílkové o uprchlících
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Andrej Babiš v pořadu Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou
reklama

Výbušnému tématu imigrační vlny se věnoval pořad České televize Máte slovo s Michaelou Jílkovou. Politolog Jan Kubáček ocenil kultivovanost. „Šlo o velmi věcnou a často i zodpovědnou debatu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. „Nepamatuji si, že bych někdy u pořadu Máte slovo říkal, že vedle politika tam byl hlavní autoritou akademický pracovník. Tady to říci mohu o osobě arabisty Petra Pelikána. Pořad však opanoval, nejlépe vyargumentoval, své si řekl a politický vhled do něj vnesl Andrej Babiš. Velice dobře se připravil, ujasnil si, co chce říct, prodal i neprodejné, i pozice jiných politiků,“ zhodnotil politolog.

Babiš velmi chytře sebral nejsilnější argumenty, které rezonují

K vystoupení Babiše dále uvedl: „Kdybych nebyl znalý české politiky, nabyl bych dojmu, že mluví opoziční politik, který nezasedá ve vládě, nemá jednu z nejsilnějších politických stran v zemi, nevyjednává s Evropskou unií, nebyl u formování české pozice na jednání ministrů a posléze premiérů na úrovni bruselské. Byl dobře připravený, mazaný, odehrál a sdělil všechno, co pro něj bylo důležité, a velmi chytře sebral pozice, které dlouhodobě hájí ODS, i některé pozice docenta Konvičky či Úsvitu.“  Velmi chytře podle něj sebral Babiš také nejsilnější argumenty, které rezonují v české společnosti a nejsou xenofobní. „Prezentoval je tam, jakoby neseděl ve vládě a nebyl jedním z největších příjemců evropských dotací. Podařilo se mu téměř nemožné, že se úplně vyvinil a vymanil z politické odpovědnosti, a přitom si odehrál to důležité. Vstříc voličským hlasům a preferencím,“ konstatoval Jan Kubáček. „Vycítil, že společnost je nervózní, kritická, chybí jí představení pozice české vlády. Bylo zajímavé, že tuto strategii vůbec nepředstavil, ale tak umně jel po vlně veřejných nálad, že se zdálo, že je na straně veřejnosti. Což zafungovalo. Bylo vidět jak si na svou stranu získával další řečníky a obecně publikum,“ vypozoroval.

Druhý vítěz debaty docent Petr Pelikán

Dalším vítězem debaty byl dle Kubáčka arabista docent Petr Pelikán. „I přesto, že je to člověk akademický, dokázal si v debatě vydobýt své místo. Velmi dobře korigoval názory obou stran – jak skeptiků, tak optimistů. Byl velmi platným řečníkem. A vedle v Česku dlouhodobě žijícího Syřana, tlumočníka Haniho Baloushiho, který měl bezprostřední zkušenost, je vnímám jako klíčové rétory pořadu,“ ohodnotil. „Andrej Babiš vyzískal maximálně politický kapitál, Petru Pelikánovi se zase podařilo spoustu věcí vysvětlit, vyvážit, vyargumentovat, dát do souvislostí a prezentovat je i srozumitelně. Panu Baloushimu se zase podařilo úspěšně odprezentovat syrský pohled a vylíčit syrské pohnutky utečenců před válkou oproti dalším skupinám. Tito tři pánové využili pořad maximálně a splnili svůj úkol,“ pochválil politolog.

Ostatní debatéři podle něj nijak nepopuzovali, nepůsobili bouřlivě, ale nedokázali si vydobýt adekvátní prostor k získání stoupenců svých argumentů. „Oproti jiným pořadům působili klidně, zodpovědně, ale jejich role byla sekundární,“ uvedl Kubáček. Mezi ně patřil člen předsednictva Strany zelených Michal Berg, evangelický farář Mikuláš Vymětal či prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Babišovi konkurenti museli zuřit a fialovět

„Pokud se na pořad díval premiér Sobotka, předseda ODS Fiala, Tomio Okamura, tak museli zuřit a fialovět, protože Andreji Babišovi se podařilo přebrat všechny jejich argumenty,“ povšiml si Kubáček. Jen jednou byl podle něj Babiš rozhozený z koncentrace. „A to z dotazu dobrovolníka, který působil na srbsko-chorvatské hranici u Tovarniku. Položil konkrétní otázku, jak bude český stát pomáhat při zmírňování útrap imigrantů. To byl jediný moment, kdy byl Babiš rozhozený. Na to neměl připravené podklady. Jinak však byl připraven velmi dobře a profesionálně,“ upozornil. Trochu komická přišla Kubáčkovi slova Babiše, který pochází z prominentní rodiny, o přátelích z emigrace. „Ale je pravda, že kdo utíkal na Západ za minulého režimu, tak v Rakousku či Německu zažil úplně stejné podmínky jako dnes zažívají utečenci, kteří přecházejí české území. Takže příměry ke koncentračním táborům byly naprosto nemístné a nevhodné,“ uvedl Kubáček.

Politolog předpokládá start nové etapy působení Babiše

„Tímto pořadem jsme byli svědky nové etapy Andreje Babiše. Skeptického vůči imigrantům. Trochu to připomíná situaci v Německu, kde Angelu Merkelovou vyzývá na zteč spolkový ministr vnitra,“ vypozoroval. Něco podobného se dle jeho názoru dá čekat i u nás. „V rámci krajské kampaně se Andrej Babiš bude snažit vytvořit dojem, že on je ten skeptičtější, kritičtější. Bude se pokoušet přehazovat horký brambor na sociální demokracii. Tenhle pořad je první tohoto druhu. Je to první vyhlášení uprchlíků jako volebního tématu. Kdy sociální demokraté a lidovci budou Andrejem Babišem tlačeni do role optimistů, do těch, co vítají uprchlíky, neznají řešení a nabízejí smír a Babiš bude naopak ten, kdo bude kabonit tvář a hájit občany ve stylu: Já je sem nezval, já je tu nechtěl,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…