Pokud vyhraje v USA Biden... Vondra a Michael Žantovský svou předtuchou zklamou evropský mainstream

02.11.2020 18:33

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) před americkými prezidentskými volbami upozorňuje, že ani vítězství Joe Bidena nemusí nutně znamenat zlepšení americko-evropských vztahů. „Nejsem si jist, že s Joe Bidenem to bude snazší, ani nemusí jít o tak výraznou změnu, jak si někteří v Evropě namlouvají,“ říká Vondra. S tím souhlasí ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Doufám, že by mohl být pozitivním příspěvkem k evropsko-americkým vztahům, ale stoprocentně jistý si tím nejsem,“ tvrdí Žantovský.

Pokud vyhraje v USA Biden... Vondra a Michael Žantovský svou předtuchou zklamou evropský mainstream
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Místopředseda ODS Alexandr Vondra v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil, že značná část evropských politiků přeje vítězství Joe Bidenovi. „Mainstream v Evropě drží palec Bidenovi, protože je to typ politika, na kterého jsou Evropané víc zvyklí. Nejsem si ale jist, že s Joe Bidenem to bude snazší, ani nemusí jít o tak výraznou změnu, jak si někteří v Evropě namlouvají,“ tvrdí Vondra.

„Hlavním vyzyvatelem pro Spojené státy je dnes Čína a v tom panuje shoda napříč politickým spektrem i mezi veřejností, kdy asi 75 procent Američanů vnímá Čínu jako hrozbu,“ dodal Vondra, že Spojené státy v zahraniční politice budou cílit na Čínu, a ne na vztahy s Evropou.

Fotogalerie: - Vote Trump 2020

Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa

Podle Michaela Žantovského jde o bezprecedentní volby v bezprecedentní době. „To činí jakékoliv predikce velmi obtížnými. Všichni jsme si mnoho slibovali od Baracka Obamy, zvlášť posílení vztahů USA s Evropou, uzavření obchodní dohody, ale k ničemu nedošlo,“ vzpomíná Žantovský a krotí nadšené představy evropských politiků.

„Zároveň jsme se obávali, že Trumpovo zvolení poškodí euroamerické vztahy, že se bude chtít dohadovat s Vladimirem Putinem za zády Evropanů, a tyhle obavy se také nenaplnily. Joe Biden má asi větší smysl pro multilaterální spolupráci a bude se snažit obnovovat spojenectví mezi Amerikou a Evropou. Jak efektivně, to je jiná věc,“ souhlasil Žantovský s tím, že pro Spojené státy to stejně nebude primární politický cíl.

Vondra na adresu Bidena uvádí, že by jako prezident mohl mít smířlivější rétoriku. „Ale kandidátem demokratů se mohl stát jen proto, že složil hlubokou poklonu levicovému křídlu strany, jinak by měl potíž se postavit Bernie Sandersovi. Pokud vyhraje, tak bude pod velkým tlakem, aby americký trh chránil, možná ještě víc než byznysmen Trump,“ pokračoval Vondra.

„Takže představa, že se Joe Biden ocitne v Bílém domě a začne se projednávat nová obchodní dohoda mezi USA a Evropou, je velmi iluzorní,“ dodal Vondra a zmiňuje, že dohoda mezi USA a Evropou zamrzla již v době prezidentování Baracka Obamy i kvůli tehdejším sporům s Francií.

Žantovský by vítal kooperativní přístup a posílení vztahů mezi Evropou a USA. „Ale jestli se to s demokratem Bidenem stane, tím si nejsem jist. Trump také jako republikán a obchodník by měl mít blíže ke svobodnému trhu, ale v praxi to také úplně nerealizuje. Dal bych Joe Bidenovi to, čemu se říká výhoda pochybností, tedy chci věřit, že on bude tím pozitivním příspěvkem k evropsko-americkým vztahům, ale stoprocentně jistý si tím nejsem,“ konstatoval Žantovský.

Podle něj má Biden blíže k odborovému aspektu americké ekonomické situace, zatímco Trump je známý byznysovým uvažováním. „Trump čerpal část svého úspěchu z toho, že poukázal na jednostrannost multilaterálních obchodních dohod. Tam Spojené státy dlouhodobě doplácely, zatímco zejména Čína, ale i některé evropské země z nich neúměrně těžily,“ doplnil Žantovský.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4484 lidí
Ten se také zamyslel nad možnou celkovou změnou americké politiky. „Kromě vítězství Joe Bidena záleží také na tom, jestli demokraté posílí svou většinu ve Sněmovně reprezentantů a zda ovládnou senát, který má klíčovou roli při potvrzování dohod,“ řekl Žantovský s tím, že vypadá poměrně pravděpodobně, že demokraté ovládnou čtyři nové státy a ztratí jenom jeden. „V takovém případě by to v Senátu bylo 50 na 50 a rozhodující hlas by pak měl viceprezident Spojených států, v případě zvolení Bidena viceprezidentka Kamala Harrisová,“ dodal Žantovský, že pokud demokraté ovládnou Bílý dům, sněmovnu i senát, americká politika se změní.

Budoucnost je podle Vondry nejistá tak jako tak. „Budoucí spolupráci zakládají činy, ne krásná slova. I když umělecký dojem z Trumpa je zoufalý, tak jeho politika cukru a biče má v zahraniční politice výsledky. I jeho vyhrožování, že USA opustí NATO, když ostatní státy nezvýší své příspěvky, přineslo výsledky,“ všiml si Vondra.

Evropskou spolupráci se Spojenými státy Žantovský i Vondra vnímají nadále jako klíčovou pro rozvoj Evropy. „Za poslední kvartál americká ekonomika vyrostla asi o 33 procent. Takže USA mají rychlý nárůst nahoru, zatímco Evropa pomalu padá a chronicky se z toho dlouho líže. I to je důvod, proč spolupracovat s Amerikou, protože z koronavirové krize vyjdou asijské země posílené,“ dodal Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…