Pokus prosadit přes EU mezinárodní byznys s dětmi. Senátní výbor pozvedává hlas proti

28.02.2023 21:38 | Kauza

Senátní podvýbor pro rodinu tento týden po diskusi na jednání ve svém usnesení konstatoval, že návrh nařízení, podle kterého by Česká republika musela uznávat rodičovství určené v jiném členském státě EU, je v rozporu s principem subsidiarity a zásadou proporcionality, protože rodinné právo je ve výlučné pravomoci členských států. Návrh umožňuje automatické uznávání rodičovství stejnopohlavních párů.

Pokus prosadit přes EU mezinárodní byznys s dětmi. Senátní výbor pozvedává hlas proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková

Předsedkyně Jitka Chalánková před tímto návrhem varovala. „Je to pokus vlámat se do výlučné pravomoci členských států oknem, když to dveřmi nejde. Proto je třeba návrh odmítnout a podmínit jeho případné schválení vládou rozhodnutím Parlamentu,“ okomentovala postoj podvýboru, který je zřízen pod senátním sociálním výborem. Podle ní návrh povede ke střetům s českými zákony, jejich obcházení a nadto podpoří surogátní turistiku.

Podvýbor současně upozornil, že členské státy mají různé a často protichůdné názory zejména na stejnopohlavní manželství a surogátní mateřství, a nelze proto nedostatek jednoty mezi členskými státy v oblasti jejich výlučné působnosti nahrazovat legislativní činností Evropské unie. 

„Je zjevné, že schválení nařízení v předložené verzi by motivovalo stejnopohlavní páry obstarávat si děti v zahraničí a obcházet domácí zákony. Takové riziko se netýká jen České republiky, ale dalších států, jako je třeba Francie, kde je surogátní rodičovství a najímání náhradních matek dokonce trestné. Více než snaha o ochranu práv dětí se nám návrh jeví jako snaha o posun společenského vnímání a kulturního vývoje určitým Komisí upřednostňovaným směrem. To je nepřijatelné,“ dodává předsedkyně Chalánková.

Senátorka Daniela Kovářová, která je zpravodajkou návrhu, k tomu doplňuje: „Rodinné právo ze všech právních odvětví nejvíce vychází z autentických společenských poměrů, které mají své opodstatnění, logiku a hluboké zakořenění, z čehož plynou legitimní a pochopitelné odlišnosti právních úprav rodiny a rodinných vztahů. Nelze je sjednocovat ani harmonizovat na stejnou úroveň jako zásuvky nebo nabíječky do mobilních telefonů, protože národní úpravy zrcadlí zvláštnosti dané rozdílnými zdroji zemí, národů a národností.“

Podle podvýboru se má česká vláda v Radě EU zdržet vyjádření konečného souhlasu s nařízením bez předchozího výslovného souhlasu Parlamentu. Současně by měla prosazovat, aby se působnost nařízení týkala jen uznávání již existujících právních vztahů a aby z jeho působnosti bylo zcela vyloučeno uznávání vztahů založených na tzv. surogátním mateřství.

Stanoviskem podvýboru se v příštích týdnech bude zabývat výbor pro sociální politiku a výbor pro evropské záležitosti.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

10:25 Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla bud…