Polčák: Pokud má Peake devět poslanců, tak to je většina

23.04.2012 17:09

Vicepremiérka Karolína Peake tvrdí, že má dost hlasů k zajištění bezpečné podpory vládě ve sněmovně. Kromě dosavadních osmi bývalých poslanců Věcí veřejných jsou vládu připraveni podporovat také Milan Šťovíček a podle serveru Aktuálně.cz i Miroslav Petráň. Ani jeden z nich ale nechce vstoupit do poslaneckého klubu, který plánuje Peake založit. První místopředseda Starostů a nezávislých Stanislav Polčák ovšem považuje současný počet poslanců v platformě Peake za dostatečnou většinu.

Polčák: Pokud má  Peake devět poslanců, tak to je většina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák
reklama

Český rozhlas upozornil na to, že kromě Milana Šťovíčka je k podpoře vlády odhodlán i jeho kolega Miroslav Petráň. Sama Peake ale zatím informaci nepotvrdila a nebere telefon. Jak uvedl ve svém odpoledním vysílání Radiožurnál, na dotazy nereaguje ani Petráň. 

Podle připomenutí Radiožurnálu, by se ale vláda mohla obejít i bez podpory nového poslaneckého klubu. ODS by se nakonec mohla spokojit s bezpečnou většinou tak, jak to deklaruje TOP 09.

První místopředseda Starostů a nezávislých, poslanec Stanislav Polčák považuje současný počet poslanců v platformě Peake za dostatečnou většinu, se kterou se dá počítat při podpoře vlády. 

„My bychom ale rádi přivítali co největší většinu pro prosazení důležitých reformních zákonů. Pokud má ale Peake devět poslanců, tak nechci počítat do jednotek, ale podle mého názoru to je většina, s níž lze počítat při vládním hlasování. Já se domnívám, že i ostatní poslanci nejen z Věcí veřejných, ale i z nezařazených dokážou podpořit rozumné návrhy této vlády,“ uvedl Polčák pro rádio. Podle něj je především nyní důležité přinést naši zemi stabilitu a rozpočtovou odpovědnost.

„To, že by bylo lépe, kdyby stabilní většina byla složená ze tří poslaneckých klubů nebo kdyby kolem Karolíny Peake vznikl poslanecký klub, je samozřejmě lepší, ale není to a nebylo to nikdy naší podmínkou,“ vyjádřil se dnes ráno pro rozhlas podobně také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. 

Peake prý pořád jedná...

Karolina Peake s nerozhodnutými poslanci stále ale prý jedná. 

„Jsou někteří kolegové, kteří deklarovali, že zatím nechtějí přestupovat do jiného poslaneckého klubu, ale jsou ochotni i podepsat, že tuto vládu dále podporovat budou,“ řekla Peake Radiožurnálu.

Pokud se Karolině Peake nepodaří bezpečnou většinu poslanců obstarat, vláda končí. Na cestu k rozvázání koaliční smlouvy s Věcmi veřejnými už koaliční lídři vykročili včera a domluvili se na tom.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…