Politici i církev si připomněli sedmdesát let od úmrtí prezidenta Beneše

03.09.2018 22:56

Je to přesně sedmdesát let, kdy 3. září 1948 zemřel druhý československý prezident Edvard Beneš, jenž spolu s T. G. Masarykem stál u vzniku samostatného československého státu. Jeho památku uctilo v pondělí v Sezimově Ústí na Táborsku u jeho vily několik desítek lidí včetně politiků a církevních hodnostářů, informoval server Novinky.cz.

Politici i církev si připomněli sedmdesát let od úmrtí prezidenta Beneše
Foto: Library of Congress
Popisek: Edvard Beneš

Beneš bezesporu patřil k nejvýznamnějším i nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století, dodnes se o něm hovoří rozporuplně. Mezi politiky, kteří si jej přišli připomenout, nechyběli premiér Andrej Babiš (ANO) nebo šéf komunistů Vojtěch Filip a církve zastupoval především českobudějovický biskup Vlastimil Kročil nebo patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

„Edvard Beneš je neodmyslitelně spojen s vybudováním a vznikem Československé republiky, ale svým životem a osudy také symbolizuje nejtěžší období v dějinách této země,“ připomněl v proslovu ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka s tím, že poslední vůlí manželky Hany Benešové bylo zachovat odkaz svého chotě ve vile, která se měla stát památníkem připomínajícím jeho životní dílo.

I když vila neslouží jako trvalý památník, je veřejnosti přístupná při komentovaných prohlídkách. Navštívit ji lidé mohou každý pátek až neděli. „Zájem je poměrně velký a současně jsme otevřeli i novou expozici, která je věnována Edvardu Benešovi, ale také Sezimovu Ústí,“ dodal Smrčka.

Původní zdroj ZDE.

Pietní akt byl ale přerušen a následně předčasně ukončen. Důvodem byl pád místostarostky Tábora Kateřiny Bláhové (Tábor 2020), která na chvíli ztratila vědomí. Chvíli na to pro ni přijela sanitka, při příjezdu záchranářů již komunikovala.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…