Politici kritizují Zemanův projev. Připomínal mi kampaň, vzkazuje Bělobrádek. A poslanec TOP 09 zhnuseně odešel

17.11.2015 22:36

Projev prezidenta Miloše Zemana na Albertově byl určený pouze jeho příznivcům, nikoliv celému národu, sdělili dnes ČTK zástupci české vlády i opozice. Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek lituje, že prezidentův projev připomínal volební kampaň. Ke kampani přirovnal Zemanovo vystoupení také poslanec opoziční TOP 09 Jiří Koubek. Předseda ODS Petr Fiala kritizoval prezidenta za to, že rozděluje společnost.

Politici kritizují Zemanův projev. Připomínal mi kampaň, vzkazuje Bělobrádek. A poslanec TOP 09 zhnuseně odešel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman s cigaretou
reklama

Zeman na Albertově vystoupil před několika tisíci příznivců, kteří drželi v rukou transparenty s heslem Ať žije Zeman a jeho portrétem. Mluvil o tom, že lidé jsou zejména v otázce uprchlické krize obětí mediální masáže. Ti, kdo vyjadřují obavy z přílivu migrantů, jsou podle něj neprávem nálepkování jako islamofobové, rasisté či fašisté.

"Takový projev by se spíše hodil do volební kampaně, ne jako vystoupení hlavy státu k výročí znovunabytí svobody," napsal v textové zprávě pro ČTK vicepremiér Bělobrádek. Předseda lidovců ocenil, že Zeman zahájil projev minutou ticha za oběti teroristických útoků v Paříži. Dál už si podle něj prezident jenom vyřizoval účty se svými odpůrci.

Forma shromáždění mě znechutila, prohlásil poslanec TOP 09

Zeman na Albertově mimo jiné prohlásil, že lidé, kteří ho loni na stejném místě vypískali a házeli po něm vejce jsou "řvoucí stádo".

Poslanec TOP 09 Jiří Koubek, který se akce na Albertově zúčastnil, sdělil ČTK, že ho forma shromáždění znechutila, a proto z místa odešel. "Rád bych si ten projev poslechl, i když je můj názorový protivník, je to stále můj prezident. Forma toho shromáždění mne ale natolik znechutila, že jsem se otočil a odešel," řekl Koubek. Vadilo mu, že prezident sebral Albertov studentům, a uspořádal na něm shromáždění svých příznivců. "Miloš Zeman by si měl setkání svých vlastních příznivců na podporu své vlastní neomylnosti dělat v jiné dny, než v ty, které patří studentům," řekl ČTK. Koubek kritizoval také to, že Zeman se omluvil z pietního shromáždění u Hlávkovy koleje, ale akci na Albertově nevynechal.

S projevem, který Zeman přednesl na Albertově, nesouhlasí předseda ODS Petr Fiala. V textové zprávě pro ČTK napsal, že prezident by měl společnost sjednocovat. "Miloš Zeman však dělá pravý opak - místo aby národ stmeloval v krizových okamžicích, poštvává jednu část proti druhé," pokračoval Fiala.

Zemana na Albertově podpořili také stoupenci Bloku proti islámu, který vyzývá k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Kvůli shromáždění Zemanových podporovatelů prezidentova ochranka nepustila před polednem na Albertov skupinu studentů, kteří chtěli zapálit svíčku u pamětní desky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…