Politici se tváří, že nejsou ve funkci, aby něco dělali, vypálila Šichtařová

14.06.2019 8:54

Ekonomka Markéta Šichtařová se pustila do vlády Andreje Babiše (ANO). Raději prý postaví další pekárnu, než aby dělala opravdu důležité věci.

Politici se tváří, že nejsou ve funkci, aby něco dělali, vypálila Šichtařová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Markéta Šichtařová se domnívá, že politici chtějí slyšet jenom chválu. Národní rozpočtová rada se však nezalekla a popsala vládě, co se stane, pokud se nezačnou vážně zabývat důchodovou reformou.

„Jeden by se skoro bál, kdy bude označena za fake-news, jak to tak dnes módně bývá s „jinými“ a nepohodlnými názory, že... Zpráva totiž nechválila, a to politici nemají rádi. Rada se nelekla. Tento týden vyšla nová zpráva Národní rozpočtové rady. Ani tu si vláda za rámeček nedá,“ napsala Šichtařová na blogu iDNES.cz.

„Zatímco v první zprávě Rada tvrdila, že v roce 2068 dosáhne dluh veřejných financí 230 % HDP, ve druhé je k vládě kapku milosrdnější a tvrdí, že dluh bude v roce 2069 činit ‚jen‘ 222 % HDP. Za rozdílem čísel ovšem nestojí zlepšení vlády – stojí za ním jen to, že Rada využila aktualizované demografické projekce, která vyznívá pro český národ příznivěji. Čímž ovšem ty dobré zprávy konči: Dluh 222 % HDP nemají ani v Řecku! Takové číslo je naprosto katastrofální,“ pokračovala ekonomka.

Ministryně práce a sociálních věcí je však přesvědčena, že velkou důchodovou reformu nepotřebujeme. Tato slova pronesla už v březnu a od té doby na tomto prohlášení nic nezměnila. Národní rozpočtová rada však tvrdí, že české státní finance jsou na tom tak špatně, že jsou dlouhodobě neudržitelné. A ministryni Maláčovou to nechává v klidu, Co hůř, chystá ještě další zvýšení důchodů, které situaci rozhodně nevylepší.

Za padesát let významně naroste počet seniorů v naší společnosti, bude se pohybovat okolo 30 procent, dnes je to asi 19 procent a na důchody tak bude zůstávat méně peněz. Poklesne totiž počet ekonomicky aktivních občanů, kteří budou na seniory vydělávat. Podle Šichtařové tomu budeme muset přizpůsobit i náš důchodový systém a čím později to uděláme, tím víc to bude bolet.

„Politici se ovšem stále tváří, že ve funkci nejsou proto, aby něco dělali, ale proto, aby rozdávali koblihy. Pro důchodovou reformu zatím vláda udělala jen to, že vytvořila důchodovou komisi. Všechny další kroky budou nepopulární, proto je odkládá na jiné vlády. Jenže volby teď budou každý rok, a tak žádná reforma nebude. Neboli pak to bude bolet,“ uzavřela svůj text.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …