Navrátit ukradený majetek je podle Šterna zcela jednoznačně správná věc, ovšem způsob, jakým to chce vláda premiéra Petra Nečase (ODS) provést je podle názoru komentátora špatný, protože počítá s tím, že církve budou mít právo s majetkem disponovat absolutně volně, tedy ho i prodávat. To je však něco zcela nového. Za Rakouska - Uherska i za První republiky to nebylo možné. Své k tomu musel říci i stát. Štern připomíná, že na tuto skutečnost upozornil například místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Hrozí porušování ústavy
Problém je podle Šterna i ve finančních kompenzacích, které mají být církvím propláceny příštích třicet let za majetek, který nemohl být vrácen nebo ho církev nemohla užívat. Restituenti z devadesátých let mohli přitom zažádat jen o kompenzace za majetek, který nemohl být vrácen, o kompenzacích za nemožnost užívání nebyla před dvaceti lety řeč. Jenže to zvýhodňuje restituenty na úkor druhých, což je protiústavní. Nehledě na to, že kompenzace za majetek, který nemohl být vrácen, jsou vypočítávány ze současných cen, zatímco restituentům z počátku devadesátých let byla tato kompenzace vypočítána z cen roku 1948.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp