Politická bomba z Ruska. Zatímco Evropa řeší koronavirus, tam se hýbe s ústavou. A nečekaně jde také o Putina

10.03.2020 17:25

Analytička Veronika Sušová-Salminen se na svém facebookovém profilu vyjádřila k situaci v Rusku. Poslanci totiž ve duhém čtení přijali změnu ústavy. A to včetně ohromujícího návrhu od ruské poslankyně Těreškovové.

Politická bomba z Ruska. Zatímco Evropa řeší koronavirus, tam se hýbe s ústavou. A nečekaně jde také o Putina
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin při projevu o stavu země

„V závětří koronaviru přijala ruská Duma ve druhém čtení úpravy ústavy. Bývalá kosmonautka a poslankyně Těreškovová při čtení náhle navrhla další úpravu – vynulování termínů Vladimira Putina. Otevírá to možnost Putinovi při platnosti nové ústavy znovu kandidovat na prezidenta i přes omezení na dva termíny. Poslední slovo má mít Ústavní soud. Vzhledem k provedení to bylo plánované,“ míní analytička Sušová-Salminen s ohledem na to, že Putin byl během 30 minut v Dumě, aby se vyjádřil. „Takže bude co analyzovat a aktualizovat. Samozřejmě ex post (a sázím, že se to upeklo na noční schůzce minulý týden),“ dodala Sušová-Salminen.

O přijetí klíčového čtení návrhu ústavy psal mimo jiné server Novinky.cz. Státní duma jej přijal 382 hlasy poslanců. Nikdo nebyl proti, 44 zákonodárců se zdrželo. Počet po sobě následujících mandátů prezidenta by tak nově neměl být omezen. Proti návrhu se přitom postavil sám prezident Ruské federace Vladimir Putin.

„Domnívám se, že není vhodné odstranit z ústavy omezení počtu prezidentských mandátů,“ podotkl Putin s tím, že je-li stát stabilní, je podle něj vhodnější předání moci. Vnímá to jako důležité pro dynamiku rozvoje země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

7:51 Hejma: Zeman vyleze a bude zle. Slyšel jsem. Havel v kómatu? Pamatuju

Ondřej Hejma se ve své show nejdříve věnoval Petru Fialovi a jeho plánům do budoucna. Andrej Babiš m…