Kolapsu předchází nárůst byrokratické vrstvy, která neúměrně zatěžuje zemi. Ukazatelem je prý také mnoho nekompetentních lidí ve vedoucích funkcích, v Egyptě se například do vrcholných státních struktur nedostávali lidé na základě schopností, ale na základě dědičnosti, příslušnosti k rodině nebo zájmové skupině. Kolapsu prý také předchází obrovská výše mandatorních výdajů. „Každá společnost, která je takto vnitřně oslabena, se pak pod nějakým vnějším tlakem sesype jak domeček z karet.,“ popisoval v ČRo Bárta. Tím impulsem zvenčí může být klimatická změna, sucho, nedostatek potravin a jiné pravidelně se vyskytující jevy.
„Většinou je to tak, že je systém nestabilní kvůli vnitřní anatomii, a pak přijde z vnějšku nějaký výkyv a systém se začne sypat jak domeček z karet. Jako teď na Předním východě. Teď jsme na začátku tohoto procesu," je přesvědčen egyptolog.
Kolaps je nevyhnutelný
Kolaps je podle egyptologa zcela nevyhnutelný. „Kolaps je bez výjimky důsledek civilizačního vývoje. Mýtus věčného vzestupu jednoduše neexistuje. Není možné být neustále lepší a výkonnější. Neznamená to nic jiného, než že systém, který dosáhne svého vrcholu, je natolik nákladný a složitý, že to vede k ústupu z výšin a ke zjednodušení společnosti,“ vysvětloval.
Hroutit se prý z toho ale nemáme. „Nejsme tady od toho, abychom se hroutili, ale abychom s tím něco dělali. Musíte se dát dohromady s odborníky. To, že lidi o tom přemýšlí, je základní krok k úspěchu. Systém se ale nedá zreformovat seshora,“ říká Bárta a zdůrazňuje osobní přístup.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr